Hokeja likmes

Hokejs ir vēl viens no četriem (kopā ar futbolu, basketbolu un tenisu) populārākajiem sporta veidiem Latvijas likmju veicēju starpā. Kas ir hokeja totalizators, kā tas strādā? Iepazīsties ar visu, kas saistīts ar likmēm uz hokeju.

  Pasaulē populārākā hokeja līga ir Nacionālā hokeja līga (NHL). NHL sastāv no 31 komandas, kuras bāzējas ASV vai Kanādā. Katra komanda regulārajā sezonā izspēlē 82 spēles- 41 mājās un 41 izbraukumā. Līdzīgi kā basketbolā, arī hokejā lielais spēļu apjoms nodrošina vairākas iespējas atrast vērtīgas likmes katru dienu. Bukmeikeru izliktie koeficienti bieži vien var būt ne tik precīzi kā pie mazāka spēļu skaita, tādējādi sniedzot likmju licējiem plašas iespējas visas sezonas garumā.

  hokeja likmes

  hokeja likmes

  Hokejs ir pazīstams kā pasaulē ātrākā spēle un ir grūti atrast tādu sporta veidu, kurš būtu ātrāks, fiziskāks un aizraujošāks par to, līdz ar to tas kalpo kā lielisks objekts likmju veikšanai.

  Hokejā ir tādi paši līgu un starptautisko sacensību formāti kā, piemēram, futbolā, tāpēc arī likmju piedāvājumi bieži vien ir ļoti līdzīgi.

  Ņemot vērā, ka spēles mērķis ir gūt vairāk vārtu kā pretiniekam, likmju veidi būtībā ir tādi paši kā futbolā- līgas vai kausa uzvarētāju, spēles uzvarētāju noteikšana, pirmais/nākamais vārtu guvējs, virs/zem (vārti) un tamlīdzīgi.

  Līgas / turnīra uzvarētājs

  Šāda likme nozīmē to, ka tiek prognozēts kādu specifisku sacensību uzvarētājs. Hokeja sezonas laikā šādi turnīri ir vairāki.

  Starptautiskajā līmenī katru gadu notiek pasaules čempionāts, liela uzmanība tiek pievērsta Ziemas olimpisko spēļu hokeja turnīram, kurš notiek reizi četros gados. Pārsvarā tiek piedāvātas iespējas likt likmes uz grupu un visa turnīra uzvarētājiem.

  Klubu līmenī ir vairāki uzvarētāju veidi, uz kuriem var veikt prognozes. NHL katrā konferencē ir divi divīziju uzvarētāji, astoņas labākas komandas no katras konferences iekļūst izslēgšanas spēlēs, kurās tiek noteiktas konfereču uzvarētājas, kas, savukārt, savā starpā cīnās par prestižāko kausu profesionālajā hokejā- Stenlija kausu.

  Regulārās sezonas laikā notiek arī cīņa par Prezidenta trofeju, kuru iegūst komanda, kura ieguvusi visvairāk punktu.

  Citās svarīgākajās hokeja līgās- Kontinentālajā hokeja līgā(KHL), Zviedrijas hokeja līgā(SHL), Amerikas hokeja līgā(AHL) un citās formāts būtībā ir tāds pat kā NHL, līdz ar to iespējas veikt prognozes uz uzvarētājiem ir līdzīgas.

  Spēles rezultāts (Pamatlaikā)

  Šāda likme ir vienkāršākā un populārākā, tomēr ar būtisku niansi. Likme ļauj prognozēt spēles uzvarētāju, taču ar noteikumu, ka uzvara tiek gūta pamatlaikā. Biežs jautājums iesācēju vidū ir par to vai hokeja spēlē ir iespējams neizšķirts. Lai gan tāda iespējamība pastāv pārbaudes spēlēs, hokejā neizšķirta rezultāta nav. Ja spēlē pēc 60 minūtēm rezultāts ir neizšķirts, spēles uzvarētājs tiek noteikts papildlaikā vai pēcspēles metienu sērijā. Liekot savu likmi uz neizšķirtu tiek prognozēts neizšķirts pamatlaikā.

  Piemēram, ja spēlē pēc nospēlētiem trim periodiem ir neizšķirts un izvēlētā komanda uzvar papildlaikā, likme tiek ieskaitīta kā zaudējums

  Spēles rezultāts (ieskaitot papildlaiku un pēcspēles metienus)

  Likme saistīta ar visas spēles uzvarētāju, neņemot vērā to, vai uzvara gūta pamatlaikā vai papildlaikā/pēcspēles metienu sērijā. Šādas likmes uz hokeju ir drošākas, tomēr koeficienti būs zemāki nekā uz uzvaru pamatlaikā.

  Handikaps

  Hokejā populārākais handikaps ir 1,5. +1.5 komandai, kas nav favorītu lomā. Lai likme būtu sekmīga, komanda nedrīkst zaudēt ar divu vai vairāk vārtu deficītu. Favorītiem būs -1.5 handikaps, kas nozīmē, ka, lai likme būtu sekmīga, komandai jāuzvar ar vismaz divu vārtu pārsvaru. Otrs izplatītākais handikaps ir 0.5, kas attiecīgi nozīmē, ka komanda ar +0.5 handikapu nedrīkt zaudēt ar vairāk kā vienu vārtu deficītu un komandai ar -0.5 handikapu jāuzvar ar vismaz vienu vārtu pārsvaru.

  Virs/Zem(vārti)

  Likme ļauj prognozēt spēlē gūto vārtu skaitu- virs vai zem kāda noteikta cipara.Izplatītākās virs/zem likmes hokejā ir virs 5.5 un zem 5.5.  Piemēram, ja Rīgas “Dinamo” tiekas ar Sanktpēterburgas “SKA”, un tiek prognozēta vārtu pārpilnība, teiksim 5:4, kas kopā ir deviņi vārti, likme tiks veikta uz virs 5.5 gūtajiem vārtiem.  Tomēr, ja tiek uzskatīts, ka spēle nebūs tik rezultatīva, piemēram 3:2, likme tiks veikta uz zem 5.5 vārtiem.

  Precīzs rezultāts

  Ar šīs likmes palīdzību iespējams prognozēt precīzu rezultātu spēles noslēgumā vai precīzu neizšķirtu pamatlaikā. Piemēram, “Dinamo” pieveic “SKA” ar 6:1, “Dinamo” zaudē papildlaikā ar 4:5, pamatlaikā komandas spēlē neizšķirti ar 4:4 un tamlīdzīgi. Ņemot vērā rezultātu sarežģīto prognozējamību, koeficienti uz šādām likmēm parasti ir salīdzinoši augsti.

  Līgas / Turnīri

  Starptautiskajā hokeja federācijā ir 74 dalībvalstis, hokejs profesionālā un amatieru līmenī tiek spēlēts vairākās pasaules daļās. Lai gan lielākoties hokejs ir izplatīts Ziemeļamerikā un Eiropā, tas tiek spēlēts arī dažviet Latīņamerikā, Āfrikā un Tuvajos Austrumos. Kalendārā gada laikā tiek izspēlēti vairāki turnīri, tāpēc aplūkosim pazīstamākos.

  Ziemas Olimpiskās spēles

  Hokeja turnīrs ir viens no spilgtākajiem notikumiem olimpiādē kopš 1920.gada. Lai gan komandās esošie spēlētāji spēlē respektablās un prestižās līgas, olimpiskā zelta iegūšana tiek uzskatīta par vienu no karjeras svarīgākajiem sasniegumiem.

  Pasaules čempionāts

  Ja Olimpiskās spēles notiek reizi četros gadus, tad pasaules čempionāts tiek rīkots katru gadu un tajā piedalās 16 pasaulē spēcīgākās hokeja izlases, kurās bieži vien spēlē to lielākās zvaigznes.

  Nacionālā hokeja līga(NHL)

  Nacionālā hokeja līga ir prestižākā hokeja līga pasaulē. Līgas spēles tiek aizvadītas Ziemeļamerikā un tajā spēlē 31 komanda no ASV un Kanādas. NHL ir sadalīts divās konferencēs- 16 komandas spēlē Austrumu konferencē, 15 Rietumu konferencē. Regulārā sezona tiek aizvadīta no oktobra līdz aprīlim, kam seko izslēgšanas spēles, kurās piedalās 16 regulārās sezonas labākās komandas. Izslēgšanas spēlēs komandas cīnās par vienu no prestižākajām trofejām profesionālajā hokejā- Stenlija kausu. Līgā piedalās tādas zināmas komandas kā Monreālas “Canadiens”, Toronto “Maple Leafs”, Bostonas “Bruins” un citas. Līgas zināmākas zvaigznes ir Konors Makdeivids, Sidnijs Krosbijs, Aleksandrs Ovečkins un daudzi citi.

  Kontinentālā hokeja līga(KHL)

  Kontinentālā hokeja līga ir starptautiska hokeja līga, kura izveidota 2008.gadā un sastāv un 24 komandām no Austrumeiropas. Par spīti tās neilgajai eksistencei, līga jau kļuvusi par populārāko profesionālo hokeja līgu Eiropā un Āzijā. Radītās intereses un ienākumu ziņā KHL ierindojas otrajā vietā aiz NHL.

  Zviedrijas hokeja līga(SHL)

  Hokejs ir Zviedrijas labākais sporta veids gan popularitātes, gan nacionālo sasniegumu ziņā. Zviedrijas hokeja izlase vairākas reizes uzvarējusi pasaules čempionātos, 1994. un 2006. gadā ieguvusi Olimpisko zeltu. Zviedrijas hokeja līga ir spēcīgākā Rietumeiropā un sastāv no 14 komandām, kuras cīnās par “Le Mat” kausu.

  Amerikas hokeja līga(AHL)

  AHL ir Ziemeļamerikas otrā spēcīgākā līga un tajā spēlē NHL fārmklubi. AHL ir tieši tāds pats formāts kā NHL. 30 komadas ir sadalītas divās konferencēs, tās aizvada 76 regulārās sezonas spēles, 16 komandas izslēgšanas spēlēs cīnās par Kaldera kausu.

  NCAA hokeja čempionāts

  Nacionālā koledžu sporta asociācija ir ASV koledžu sistēma un koledžu sports ASV ir ļoti populārs. Dažādi notikumi piesaista lielas auditorijas un augstus televīzijas pārraižu reitingus, fani ar aizrautību vēro jaunās sporta zvaignzes darbībā.

  Koeficientu skaidrojums

  Visām sporta veidu likmēm ir viens fundamentāls likums: koeficienti vienmēr ir atslēga. Sporta likmju koeficienti vienmēr nosaka, kāds būs veiktās prognozēs laimests un, protams, šis noteikums attiecas arī uz hokeju. Eiropā koeficienti pārsvarā tiek atspoguļoti decimālajā sistēmā.

  Varbūtības likumi

  Koeficienti faktiski reprezentē kāda noteikta iznākuma varbūtību. Piemēram, ja ASV iespējas pasaules čempionātā uzvarēt Krieviju atspoguļotas ar koeficientu 2,50- ko tas nozīmē varbūtības kontekstā?

  Likmju koeficienti atspoguļo kāda noteikta iznākuma iespējamību jeb netiešo varbūtību. Tātad, ja koeficients uz ASV uzvaru ir 2,5 , koeficients attēlo bukmeikeru domas par ASV iespējām uzvarēt spēli.

  Kā strādā koeficienti?

  Lai noskaidrotu procentuālās iespējas, ka ASV ar koeficientu 2,5 uzvarēs spēli, nepieciešams pielietot vienkāršu formulu. Šajā gadījumā ASV iespējas uzvarēt Krieviju ir 1:2,5 jeb 40%

  Netiešās varbūtības izprašana, kas izteikta koeficientos, ir svarīga veiksmīgai likmju veikšanai. Iepriekš minētajā gadījumā mēs redzam, ka ASV iespējas uzvarēt Krieviju ir tikai 40%. Tas, vai likmes veikšana ir riska vērta, atkarīgs no paša spēlētāja. Šāds risks ieteicams tikai tad, ja tas tiek pamatots ar noteiktiem argumentiem. Piemēram, pretinieku komandai ir savainoti spēlētāji, vai citi iemesli, kas var ietekmēt tās iespējas uzvarēt.

  10 eiro likme uz 2,5 koeficientu sniedz 25 eiro laimestu, kas nozīmē, ka papildus iegūti 15 eiro. Pieklājīgs ieguvums riskantai likmei.

  Hokeja likmju veikšana- handikaps vai uzvarētāja prognozēšana?

  Likmju veikšana uz handikapiem nav tik populāra kā tieša uzvarētāja prognozēšana. Viens no iemesliem ir tāds, ka, veicot prognozes ar šādu likmes palīdzību, ir sarežģītāk gūt panākumus. Koeficienti uz komandas uzvaru palīdz labāk noteikt komandas potenciālu, nekā uz noteiktu rezultāta starpību, it īpaši hokejā, kur ir liels nejaušību risks.

  Tomēr gadījumos, kuros koeficients uz favorītu ir 1,50 vai zemāks, likmju veikšana uz handikapu var būt intriģējošāka.  Protams, pastāv iespēja arī kombinēt likmes. Piemēram, var prognozēt favorīta uzvaru, taču papildus tam izmantot iespēju veikt likmi uz handikapu +1,5 spēles potenciālajam pastarītim. Tas nozīmē, ka favorītam ir jāuzvar ar vienu vārtu pārsvaru, lai abas likmes būtu sekmīgas.

  Vārtsargi

  Komandu pirmie vārtsargi bieži vien tiek atpūtināti, it īpaši, ja komandai ir vairāku uzvaru sērija. Protams, nevar pārspīlēt vārtsargu nozīmi hokejā, tomēr reizēm atšķirības meistarībā satrp komandas pirmo un otro vārsargu ir būtiskas. Tāpēc, pirms veikt hokeja likmes, ir svarīgi noskaidrot, kurš stāsies vārtos konkrētajā spēlē.

  Daudzi gan uzskata, ka vārtsargs hokejā ir atslēgas figūra. Par spīti salīdzinoši drošajam ekipējumam un nelielajiem vārtiem, vārsargam tik un tā spēles laikā vairākas reizes jāatvaira ripa, kura lido ar vairāk kā 160 kilometrus stundā lielu ātrumu.

  Hokeja likmju veikšana – vairākums un mazākums

  Vairākums NHL un citās līgās ir ļoti svarīga spēles sastāvdaļa. Vairākums hokejā ir situācija, kad pretinieku komandas spēlētājs saņem sodu par noteikumu pārkāpšanu, tādējādi, ļaujot otrai koamndai divas minūtes izmantot viena laukuma spēlētāja pārsvaru. Soda laiki un noradītos spēlētāju skaits var būt mainīgs.

  Varākumu izmantošana un mazākumu izturēšana ir svarīgs elements uzvaru gūšanā, tāpēc ir svarīgi sekot līdzi šādai statistikai, kas atvieglos prognozēšanu un likmju veikšanu sezonas laikā.

  Kopējais vārtu skaits

  Likmju veikšana uz kopējo gūto vārtu skaitu hokejā ir ļoti populārs likmes veids. Pārsvarā kopējais gūto vārtu skaits hokeja spēlē svārstās starp pieciem un septiņiem vārtiem.

  Kā uzvarēt, veicot likmes uz kopējo vārtu skaitu? Būtiskākā kļūda ir pārāk lielas uzmanības pievēršana komandas vidējajam gūto vārtu skaitam spēlē. Bieži vien vidējie rādītāji nesniedz pilnīgu skatu uz kopējo situāciju. Piemēram, vidējais gūto vārtu skaits pēdējās 20 spēlēs ar Rīgas “Dinamo” dalību ir pieci. Bet ja nu divās no tām tiek gūti tikai divi vārti? Vidējais rādītājs būs nepilnīgs tikai šo divu spēļu dēļ.

  Tāpēc būtiskāk ir pievērst uzmanību tam, cik bieži komandas ir bijušas virs vai zem noteikta vārtu skaita.  Piemēram, ja “Dinamo” spēlei piedāvātais kopējo gūto vārtu skaits ir 5,5 , ir vērts aplūkot, cik bieži pēdējās spēles komanda ir bijusi virs vai zem noteiktā skaita. Tāpēc, ja ir novērojama kāda noteikta tendence, likmes veikšana viennozīmīgi ir apsverama.

  Svarīgi uzmanību pievērst arī abu komandu pēdējām savstarpējām spēlēm, kas var dot ieskatu spēles rezultativitātes potenciālam.

  Visbeidzot, ir vērts arī aplūkot, kā komandas spēlē mājās un izbraukumā, jo gadās, ka starp šīm spēlēm ir būtiskas atšķirības.

  Hokeja vērtības likmes

  Ilgtermiņa sekmju atslēga visu sporta veidu likmju veikšanā ir vērtības likmju izvēlēšanās. Ja, piemēram, salīdzina basketbolu un hokeju, sporta veidu būtiskākā līdzība ir lielais spēļu skaits. Pastāv iespēja, ka, pateicoties, lielajam spēļu skaitam, komandas, kuras tiek uzskatītas par favorītēm, sezonas laikā zaudē aptuveni trešdaļu spēļu no kopējā skaita. Tieši tāpēc hokejā, tāpat kā basketbolā, visbiežāk likmes tiek veiktas uz spēles uzvarētāju.

  Piemēram, 2014./15. Gada NHL sezonā Čikāgas “Blackhawks” finālsērijā ar 4-2 pieveica Tampabejas “Lightning” un ieguva Stenlija kausu. Regulārajā sezonā Čikāga ieguva 48 uzvaras un 34 zaudējumus, kamēr Tampabeja bija nedaudz veiksmīgāka, iegūstot 50 uzvaras un 32 zaudējumus. Tas nozīmē, ka “Blackhawks” iespējas uzvarēt bija 58,5%, taču “Lightning” 60%.

  Šāds varbūtības līmenis nozīmē, ka konstanti prognozējot šo komandu uzvaras, visticamāk likmes biežāk sekmēsies, tomēr pretinieku komandām ir daudz iespēju šādas favorītkomandas pārsteigt. Labas pamatzināšanas un bukmeikeru ieteikumi var palīdzēt prognozēt favorītkomandu zaudējumus, kas savukārt ļauj iegūt lielu laimestu.

  Liela daļa hokeja spēļu ir ļoti spraigas un līdzīgas, abām komandām gūstot vārtus vismaz divreiz. Tieši tāpēc likmju veikšana uz virs/zem, handikapiem un precīzu rezultātu hokejā ir krietni vieglāka nekā futbolā, tādējādi piedāvājot arī lielisku likmju vērtību.

  Stratēģija

  Cilvēka dabā ir būt impulsīvam, līdz ar to lielākajā daļā gadījumu likmes tiek veiktas, balstoties uz sajūtām. Likmju veicēji, kuri veltījuši laiku stratēģiju izstrādei,  ilgtermiņā ir veiksmīgāki par tiem, kuri to dara sajūtu vadīti.

  Kā jau jebkura sporta veidu likmju veikšanā, arī hokejā stratēģijas esamība ir būtiska panākumu atslēga. Likmju veikšanas stratēģijas vai sistēmas sarežītība atkarīga no cilvēka paša, tomēr jo vairāk izvēlētais sporta veids tiek pētīts, jo precīzākas veiktās likmes būs, kas arī atspoguļosies ienākumos. Plašāks materiāls par stratēģiju meklējams šeit.

  Sekmes mājās/izbraukumā

  Hokejā dažas komandas ir spēcīgākas mājās, pateicoties faniem, tie gandrīz kļūst par septīto spēlētāju. Komanda ar spēcīgu sniegumu mājās un skaļu fanu pulku var būt gana grūti pārspējama.

  “Slēptā vērtība” koeficientos

  Tas, ka bukmeikeri izvirza kādu komandu favorītu pozīcijā automātiski nenozīmē, ka tiem ir pilnīga taisnība. Jebkurā komandu sporta veidā bukmeikeri kā favorītus liek komandas, kuras spēlē mājās, ja vien pretinieki nav krietni spēcīgāki. Šāds noteikums attiecas arī uz hokeju, lai arī mājinieki savas priekšrocības izmanto krietni nestabilāk, kā piemēram, futbolā.

  Ir iespējami vairāki faktori, kas mēdz spēlēt par labu viesiem. Savstarpējo spēļu statistika, mājinieku forma, savainojumi, tas viss var nākt par labu viesu komandai, padarot likmi uz viesu komandu vērtīgu.

  Pētīšana un cita veida informācijas ievākšana, konsultēšanās ļauj iemācīties ievērot likmju slēpto vērtību, attiecīgi veicot savas prognozes uz tām.

  Par autoru LinkedinInstagramTwitter
  Juris Bergmanis totalizators.com autors
  Juris Bergmanis

  Vietnes Totalizators.com līdzdibinātājs un satura redaktors. Viss par sporta likmēm, jaunumiem, līgām un daudz ko citu. Izstrādāju rakstus par labākajām sporta derību vietnēm kopš 2011. gada, par bonusa piedāvājumiem, vietņu uzticamību un detalizētām atsauksmēm ar reālu lietotāja pieredzi.