Azartspēļu atkarība
Azartspēļu atkarība mēdz tikt saukta par slēpto slimību, jo tai nav acīmredzamu fizisku pazīmju vai simptomu. Problēmspēlētāji pārsvarā noliedz vai minimizē problēmu paši sev. Cilvēkiem ir problēmas ar azartspēlēm, ja:
- Tie ir noslēpumaini par savu spēlēšanu. Problēmspēlētāji spēlē slepus vai melo par to, cik bieži viņi spēlē totalizatoru, kā arī jūtas nesaprasti vai domā, ka citus pārsteigs ar saviem laimestiem.
- Tiem ir problēmas kontrolēt savu spēli. Azartspēļu atkarīgajiem ir grūtības pārtraukt spēli un tie spēlē līdz zaudē savus pēdējos līdzekļus, kā arī veic lielas likmes, lai atgūtu zaudēto.
- Spēlē pat, ja viņiem nav naudas. Pazaudējot pēdējos brīvos līdzekļus, problēmspēlētāji ķeras pie naudas, kas paredzēta rēķiniem, kredītkaršu līdzekļiem vai bērniem paredzētajām lietām. Tāpat tie izjūt spiedienu aizņemties, pārdod vai pat zagt lietas, lai iegūtu naudu spēlēšanai.
- Tiem ir noraizējušies draugi un tuvinieki. Noliegšana tikai pastiprina problēmu. Ja draugi un ģimene ir uztraukti par spēlēšanas paradumiem, tos der uzklausīt. Palīdzības lūgšana nav vājuma pazīme. Daudzi vecāki spēlmaņi nevēlas sazināties ar saviem pieaugušajiem bērniem, ja viņi ir izspēlējuši savu mantojumu, taču nekad nav par vēlu veikt izmaiņas uz labo pusi.
Palīdzības iespējas
Ja redzi sevi kādā no četriem kritērijiem, nekavējoties meklē speciālista palīdzību. Lielākais solis azartspēļu atkarības pārvarēšanā ir problēmas atzīšana. Tas prasa lielu drosmi un spēku, ņemot vērā atkarības dēļ pazaudēto gan finansiālā, gan arī personiskās dzīves ziņā.
Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija no 2019. gada piedāvā psihologa pakalpojumus bez maksas– konsultācijas, atbalsta grupas, palīdzību ar pieteikšanos Pašatteikušos personu reģistrā un tāpat arī ar savu datu dzēšanu no reģistra. Atbalsts ietver arī dažādu speciālistu informēšanu par azartspēļu atkarību, palīdzības iespējām Latvijā, profilaktiskiem pasākumiem.
Pašatteikušos spēlētāju reģistrs ir vieta, ar kuras palīdzību sevi izslēgt no visām Latvijā reģistrētajām zemes vai interneta azartspēlēm. Iesniedzot pieprasījumu, spēlētājs sevi liedz pieeju spēļu zālēm un azartspēļu vietnēm uz vismaz 12 mēnešiem.
Pārbaudi, vai tev ir atkarība no azartspēlēm, veicot atkarības testu.
Operatora atbildība
Lai mazinātu iespēju azartspēļu atkarības radīšanai, Latvijā licencēti azartspēļu operatori piedāvā spēlētājiem piemērot dažāda veida limitus:
- Iemaksu limits – Spēlētājs norāda maksimālo iemaksas summu laika periodā no 24 stundām līdz vienam mēnesim. Tāpat iespējams uzstādīt limitus maksimālājai likmei, apgrozījumam un zaudējumiem. Vērts atcerēties, ka limitu paaugstināšana stājas spēkā pēc septiņām dienām.
- Laika limits – Spēlētājs var norādīt laiku, pēc kura tam parādās paziņojums par uzstādītā limita sasniegšanu.
Šādi limiti un cita veida aizsardzības instrumenti tiek ņemti vērā totalizatora vērtēšanas procesā, lai sniegtu informāciju tikai par atbildīgākajiem un drošākajiem operatoriem.
Avoti
Mēs esam nostiprinājuši savu ekspertīzi atbildīgu azartspēļu spēlēšanā, analizējot un apkopojot dažādos resursos pieejamo informāciju. Rakstā izmantoti sekojoši informācijas avoti:
Raksts atbilst visiem Totalizators.com redakcionālajiem principiem, kas garantē informācijas precizitāti un kvalitāti. Neskaidrību gadījumā sazinieties ar mums, aizpildot mūsu saziņas kontaktformu, lai mēs pēc iespējas ātrāk varētu izskatīt trūkumus un nepieciešamības gadījumā veikt labojumus.
Biežāk uzdotie jautājumi
Kāpēc ir svarīgi spēlēt atbildīgi?
Spēlēt atbildīgi ir svarīgi, lai nerastos azartspēļu problēmas. Ikvienam azartspēļu spēlētājam ir jāspēj kontrolēt gan savu laiku, gan finanšu līdzekļus, spēlējot azartspēles.
Kas ir atbildīgas azartspēles un kādi ir to piemēri?
Atbildīgas azartspēles ir samērīga spēlēšana. Kad jūs kontrolējat laiku, kuru pavadat vietnē un naudas līdzekļus.
Ko sevī ietver jēdziens atbildīgas azartspēles?
Tas nozīmē, ka azartspēļu spēlētājs ir spējīgs kontrolēt sevi – gan savu laiku, gan naudas līdzekļus, kurus tas tērē. Atbildīgi spēlēt nozīmē neiekulties parādos spēles dēļ.
Vai šī sadaļa Jums palīdzēja atrast to, ko meklējāt?
Šī lapa vēl nav novērtēta - palīdzi pārējiem, daloties ar savu viedokli