Tenisa likmes

Teniss ir viens no populārākajiem sporta veidiem, kuru spēlē 2 vai 4 cilvēki izmantojot stīgotu raketi un bumbiņu, kuru galvenais mērķis ir šo bumbiņu pārsist pāri pretinieka laukuma pusē tā, lai tā netiktu atsista atpakaļ.

Tenisa popularitātes un milzīgā tirgus dēļ ir arī iespējams veikt sporta likmes kā uz lieliem pasaules turnīriem, tā arī uz mazām, vietējām sacensībām.

  Tenisa likmes – Spēles uzvarētājs

  Līdzīgi kā hokeja vai futbolā, arī tenisā spēles uzvarētāja noteikšana ir populārākais tenisa likmes veids. Tenisā prognozes var veikt uz kāda spēlētāja uzvaru kāda noteikta turnīra ietvaros. Tomēr tenisā nepastāv neizšķirta iespēja- spēlētājs uzvar vai arī zaudē spēli.

  Pirms tenisa likmes veikšanas ir svarīgi pievērst uzmanību pāris lietām. Pirmkārt, spēlētāju formai, tas ir, cik veiksmīgi vai neveiksmīgi tie ir bijuši pēdējos turnīros.

  Tāpat der aplūkot arī spēlētāju pēdējās savstarpējās spēles.  Daži spēlētāji kopumā turnīros ir neveiksmīgāki nekā citi, tomēr to spēles stils var būt neparocīgs pretiniekiem, kuri ir spēcīgāki un veiksmīgāki. Šādas zināšanas ļauj tenisa likmēs atrast īpašu vērtību, it īpaši liekot uz handikapiem.

  Būtiska nozīme tenisā ir laukuma segumam, tāpēc pirms likmes veikšanas ir vērts apskatīties, uz kāda seguma tiek aizvadīts attiecīgais turnīrs. Visātrākais segums ir zāles, kurš liek bumiņai atlēkt mazāk un padara spēlētāju serves geimus vēl nozīmīgākas. Piemēram, ir spēlētāji, kuriem ir labāki sasniegumi uz zāles seguma, kamēr citiem veiksmīgāks ir māla vai “hard” segums. Māls ir lēnākais segums, taču “hard” spēles ziņā arī ir pietiekoši ātrs. Tātad, pirms likmes veikšanas jāaplūko, cik sekmīgs vai nesekmīgs attiecīgajiem spēlētājiem ir turnīra segums.

  Ņemot vērā, ka neizšķirts tenisā nav iespējams, koeficienti uz favorītiem pārsvarā ir gana zemi. Līdz ar to daļa likmju veicēju cenšās gūt uzvaras, meklējot augstākus un izdevīgākus koeficientus, kas var būt maldinoši.  Šāda stratēģija būs veiksmīga ar plašām tenisa zināšanām, tomēr citādi tiek veidota negatīva vērtība. Katras tenisa likmes vērtības noteikšana ir ļoti svarīga, nesenu rezultātu pārbaudīšana, pietiekoši augsta informētība tikai palīdzēs gūt uzvaras.

  Turnīra uzvarētājs

  Šāda tenisa likme ļauj noteikt dažādu turnīru uzvarētāju. Jāņem vērā, ka tenisa turnīros tiek izmantota izloze, lai sadalītu spēlētājus zaros un noteiktu, kurš pret kuru spēlēs. Turpmāko pretinieku prognozēšana ļauj noteikt, kuriem spēlētājiem piemīt kāda vērtība turnīra, raugoties uzvaras kontekstā. Augsta līmeņa spēlētāji var iekļūt sarežģītos zaros, kamēr mazāk talantīgiem spēlētājiem var paveikties ar izlozi, ļaujot tiem cerēt uz izdevušos turnīru.

  Piemēram, Aļona Ostapenko ir kāda turnīra favorīte ar koeficientu 2.25. Ja tiek pieņemts, ka viņas iespējas uzvarēt turnīru ir lielākas par noteikto(44, 4%), tad ir vērts viņas uzvaru apsvērt kā vērtības likmi.

  Seti

  Likmju veikšana uz setiem tenisā ir līdzīga kā uz gala rezultātu futbolā. Tenisā tiek veikta likme uz rezultātu setos. Piemēram, spēlētājs uzvar trīs vai divos setos, kas nozīmē, ka rezultāts būs 2-0 vai 2-1 un otrādi. Šī var būt lieliska iespēja vērtības likmju atrašanā, īpaši ja ir zināšanas par spēlētājiem, piemēram, favorīts turnīra sākumu posmā spēlē vājāk, kas nozīmē, ka aizvada vairāk setu. Bieži izmantota likme ir arī pirmā seta uzvarētāja noteikšana, uz kuru var attiekties tieši tāda pati vērtība kā uz kopējo rezultātu setos.

  Seta uzvarētājs

  Ir dažādi veidi, kā likt tenisa likmes uz atsevišķiem setiem, taču bukmeikeri lielākoties piedāvās veikt tenisa likmes uz pirmo, otro, trešo setu uzvarētājiem. Seta uzvarētāju likmes ir tieši tādas pašas kā spēles uzvarētāju, vienīgi tas, ka likme tiek veikta uz konkrēta seta, nevis visas spēles iznākumu.

  Handikapi

  Arī tenisa handikapu likmju piedāvājums ir pietiekami plašs. Izplatītākie ir setu un geimu handikapi. Setu handikapu likmēs, likme tiek veikta uz spēlētāju, kurš uzvar ar kādu noteiktu handikapu. Šāda veida likmēs redzama līdzība ar Āzijas handikapu. Piemēram, ir iespējams veikt likmi uz spēlētāju, ka viņš uzvar ar -1,5 handikapu, tikmēr lai liktu uz otra spēlētāja handikapu jāizmanto iespēja +1,5.

  Geimu handikaps ir līdzīgs, tomēr tajā tiek ņemts verā kopējais geimu skaits mačā. Šāds likmes veids ir izaicinošs, jo pat favorīts, kuram paredzēts uzvarēt visus setus, var piedzīvot grūtības katrā no tiem.

  Setu handikaps ir likmes veids, kurā vienam spēlētājam tiek piedāvāta setu priekšrocība(+1,5), otram deficīts(-1,5)

  Piemēram, Ostapenko tiek piešķirta likme +1,5 ar koeficientu 1,66. Tas nozīmē, ka, lai noteiktu likmes iznākumu, Aļonas uzvarēto setu skaitam jāpievieno 1.5. Sieviešu tenisa gadījumā pastāv trīs iznākumu iespējas. Ja Ostapenko uzvar maču, likme ir uzvarējusi pati par sevi (pievienojot viņas uzvarētajam setu skaitam 2 klāt vēl 1.5 sanāk, ka ar handikapu Aļona spēli būs uzvarējusi ar rezultātu 3.5 pret 0 vai 3.5 pret 1). Ja Ostapenko cīņu zaudē ar 0:2, pat pievienojot viņas setu skaitam 1.5 tik un tā likmes ir zaudējusi, jo 1.5<2. Kamēr Aļonas zaudējuma macā ar 1:2 gadījuma, pievienojot handikapu viņas uzvarēto setu skaitam, likme uz Ostapenku ar handikapu tiek uzvarēta jo 2.5>2.

  No otras puses, ja tiek likts uz Sevastovu, kurai ir piedāvāts -1,5 setu handikaps ar koeficientu 2,10, likme uzvar tikai tad, ja tiek uzvarēts ar 1,5 setu pārsvaru. Ja uzvara ir tikai ar viena seta pārsvaru, likme tiek uzskatīta par zaudējušu.

  Handikapa likmes uzvaras aprēķināšana ir vienkārša- ja likme veikta uz Ostapenko, jāpieskaita 1,5 seti tenisistes rezultātam, ja likme veikta uz Sevastovu no rezultāta jāatņem 1,5 seti.

  Geimu handikaps

  Bez setu handikapiem, tenisā ir arī geimu handikapi. Šādi handikapi ir līdzīgi setu handikapiem, dodot spēlētājiem geimu priekšrocību(+5,5) vai deficītu(-5,5).

  Piemēram, Rodžeram Federeram spēlē pret Ernestu Gulbi ir +5,5 geimu handikaps ar koeficientu 1,7. Tas nozīmē, ka likme uzvar, ja abu uzvarēto geimu starpība iekļaujas noteiktajā handikapā. Pieņemsim, ka Gulbis uzvar 22 geimus, taču Federers 17. Likme ir uzvarējusi, jo starpība iekļaujas noteiktajā handikapā.

  Tomēr, ja likme tiek veikta uz Gulbja -5,5 handikapu, tenisistam jāuzvar vismaz par sešiem geimiem vairāk nekā pretiniekam.

  Iespējams, no piemēriem redzat, ka sākotnēji daudziem nesaprotamā 0.5 setu/geimu pievienošana handikapu līnijai palīdz izvairīties no situācijas, kad handikapa likme noslēdzas ar neizšķirtu, jo vienam vai otram iznākumam vienmēr būs 0.5 vienību pārsvars, kas arī palīdzēs noteikt, kurš no iznākumiem ar handikapu ir uzvarošs.

  Tenisa likmju veikšanu uz handikapu interesantas padara tas, ka spēlētājam nav obligāti jāuzvar spēle, lai likme būtu sekmīga.

  Virs/Zem

  Virs/zem tenisa likmes fokusējas uz setiem un geimiem, līdzīgi kā handikapi. Piemēram, ir iespējams veikt likmes uz to vai spēle noslēgies ar vairāk vai mazāk kā 3,5 setiem. Tāpat ir iespējams veikt likmi uz to vai spēle noslēgsies ar vairāk vai mazāk kā 30,5 geimiem.

  Šāds tenisa likmju veikšanas veids ir izdevīgs, ja ir grūtības noteikt to, kurš spēlētājs uzvarēs. Ieteicams veikt likmes gan uz geimu, gan uz setu skaitu, jo nav svarīgi, kurš spēlētājs uzvarēs. Ja spēle ir spraiga un līdzīga, likme uz “virs” visticamāk būs sekmīga.

  Ja tiek uzskatīts, ka spēles favorītam var būt grūtības pret mazāk talantīgu spēlētāju, savu likmi var veikt uz “virs”. No otras puses, tā vietā, lai liktu uz favorīta uzvaru ar mazu koeficietu, ir vērs apsvērt likmi “zem”, kas būs ar krietni simpātiskāku koeficientu.

  Virs/zem likmes tenisā ir gana izplatītas un piedāvā veikt likmes uz setiem un geimiem. Piemēram, veicot likmes uz setiem ir iespējams izvēlēties vai spēle noslēgsies ar trim(sieviešu tenisā diviem) vai arī vairāk setiem(sieviešu tenisā trim, vīriešu četriem vai pieciem).

  Tomēr ir arī iespēja veikt tenisa likmes uz kopējo spēle spēlēto geimu skaitu. Pārsvarā tiek piedāvātas divas iespējas- virs 21,5 un zem 21,5 geimiem. Ja spēle ir spraiga, prognozējamo geimu skaits var būt lielāks.

  Pieņemsim, ka spēlē starp Aļonu Ostapenko un Anastasiju Sevastovu gala rezultāts ir 6-1, 4-6, 6-2. Kopējais geimu skaits ir 25, līdz ar to ja likme veikta uz virs 21,5, tā uzvarēs.

  Tenisa turnīri

  Sieviešu (WTA) vai vīriešu(ATP) tūre, neatkarīgi no tā, katru dienu tiek aizvadīti vairāki tenisa mači, dodot iespēju zinošiem spēlētājiem veikt likmes ik dienu un identificēt vairākas vērtības likmes.

  Vīriešu teniss sastāv no trim līmeņiem- ATP, “Challenger” un “Futures” tūres, katrai no tām ir būtiska nozīme tenisa sistēmā.

  ATP jeb tenisa profesionāļu asociācija ir vīriešu profesionālā tenisa galvenā organizācija. Lai gan tā ir pilnīgi neatkarīga organizācija, ATP atbildīga Starptautiskās tenisa federācijas priekšā. Starptautiskā tenisa federācija kontrolē un pārrauga lielāko turnīru norisi.

  ATP radies 1972.gadā, kad tenisā bija vairākas valdošās organizācijas, taču 1990.gadā tās visas apvienojās zem ATP.

  ATP, tāpat kā WTA tūre balstās uz rangu, kurā apkopoti 12 mēnešu periodā iegūtie spēlētāju punkti. Iegūstamo punktu skaits ir atkarīgs no turnīra, kurā tiek spēlēts. Piemēram ATP 250 turnīrā uzvarētājam iespējams izcīnīt 250 punktus, taču “Grand Slam” turnīros, piemēram,  Vimbldonā uzvarētājam iespējams izcīnīt pat 2000 punktus.

  Iegūtie punkti no turnīriem saglabājas gadu, pēc tam tie jāaizstāv vai arī tie dzēšas. Pasaules pirmā rakete tiek noteikta pēc iegūto punktu skaita 12 mēnešu periodā, rangs tiek atjaunots katru nedēļu.

  ATP tūrē gada laikā notiek 4 “Grand Slam” turnīri, kuri ir visprestižākie, 9 “Masters”, 13 ATP 500, 39 ATP 250 un ATP fināla turnīrs, kurš notiek gada beigās.

  “Challenger” tūre is profesionālā tenisa otrais līmenis, kurā piedalās spēlētāji, kuri ATP rangā ir zem 80.vietas. Veiksmīgs sniegums “Challenger” turē ļauj nokļūt jaunajeim spēlētājiem līdz lielajai ATP tūrei. Neveiksmīgas ATP sezonas gadījumā, spēlētajam ir visas iespējas atgūt spēkus “Challenger” tūrē.

  “Futures” tūre ir zemākais līmenis, taču tajā turnīri notiek ļoti aktīvi un regulāri- vairāk kā 600 turnīri visā pasaulē gada garumā.

  Sieviešu tenisā augstākais līmenis ir WTA. Organizāciju 1973.gadā radījā tā laika lielākā tenisa zvaigzne Billija Kinga. Līdzīgi kā ATP. arī WTA ir rangs, kurā secība tiek noteikta pēc iegūtajiem punktiem 12 mēnešu periodā. Rangā labas pozīcijas latviešu tenisistēm Aļonai Ostapenko un Anastasijai Sevastovai.

  WTA tūrē tiek izspēlēti 4 “Grand Slam” turnīri, Premier līmeņa turnīri, kā arī starptautiskie un WTA 125k sērijas turnīri. Visās minētajās tūrēs turnīri tiek aizvadīti no janvāra līdz novembrim, tāpēc iespējas veikt likmes ir ļoti daudz.

  Tenisa vērtības likmes

  Likmju veikšanas stratēģijas vai sistēmas izveidošana prasa laiku un pacietību, taču tāpat kā jebkurā sporta veidam, arī tenisam pastāv ļoti svarīgs likums- veic likmi tikai tad, ja tai ir vērtība.

  Tenisa vērtības likmes nozīmē tādu likmju meklēšanu, kuru iznākums ir krietni pašsaprotamāks, nekā to rāda koeficienti.

  Pieņemsim, ka Rafaēls Nadāls aizvada spēli pret Novāku Džokoviču. Abi spēlētāji aizvadījuši vairākas savstarpējās spēles, tajās Džokovičs pēdējā laikā guvis pārliecinošas uzvaras. Bukmeikeri Džokoviča uzvaru prognozē ar koeficientu 1.50 jeb tenisistam ir 66, 67% iespēja uzvarēt. Veicot iepriekšēju izpēti tiek noskaidrots, ka principā Džokoviča iespējas uzvarēt ir 75%. Likmes vērtību var noteikt ar vienkārša aprēķina palīdzību- (koeficients * prognozētā iespējamība) -1.

  Turpinot ar augstāk minēto piemēru- koeficients uz Džokoviču ir 1,50, taču mēs uzskatam, ka tenisista iespējas uzvarēt ir vismaz 75%. Formulas aprēķina iznākums ir 0,125. Likmei vērtība ir tad, ja aprēķina rezultāts ir virs nulles, tātad var uzskatīt, ka šī ir vērtības likme.

  Precīza rezultāta prognozēšana

  Šāds likmes veids ir ļoti specifisks, arī koeficienti pamatā uz tām ir augsti, ko nevar teikt par panākumu procentu. Principā tiek mēģināts ieskatīties nākotnē, cenšoties paredzēt precīzu rezultātu setā vai spēlē kopumā.

  Piemēram, divi tenisisti aizvada “Grand Slam” spēli, kurā iespējami pieci seti. Tiek piedāvāts veikt likmi uz viena no tenisistu pārliecinošu uzvaru ar 3-0, koeficients 1,22. Tajā pašā laikā,  koeficients uz tā paša tenisista uzvaru ar 3-2 ir 12,00, tātad mazāk ticama.

  Ja tiek veikta pamatīga izpēte, secinot, ka kāda konkrēta rezultāta iespējamība ir augsta, tad šāda likme var būt ienesīga.

  Tenisā iespējams prognozēt ne tikai precīzu gala rezultātu, bet arī katra seta precīzu rezultātu. Piemēram, Aļonas Ostapenko iespējas uzvarēt setā ar 6-4 būtu novērtētas ar 5,00 koeficientu. Taču viņas redzami vājākās pretinieces iespējas uzvarēt setā ar tādu pašu rezultātu būtu novērtētas ar koeficientu 21,00.

  “Live” tenisa likmes

  Tenisa likmju veikšana spēļu norises laikā ir īpaši populāra, un tas ir pamatoti. Izmantojot labas sporta veida zināšanas un apkopojot tās ar likmju veikšanas izpratni, iespējams iegūt laimestu minūšu laikā, piemēram prognozējot konkrētā geima vai seta iznākumu.

  Likmju piedāvājums spēles laikā ir pietiekoši plašs, ļaujot pat neizmantot pirms spēles piedāvātās likmes.  

  Citi likmju veidi

  Bez jau minētajiem populārākajiem tenisa likmju veidiem, tiek piedāvāti arī daudzi citi, it īpaši “Grand Slam” turnīru norises laikā.

  Uzvaras pārsvars- šāda likme balstās uz uzvarētu geimu skaitu un to noteikta skaita pārsvaru.

  Spēlētāja kopējais geimu/setu skaits- likme ļauj prognozēt konkrēta spēlētāja kopējo geimu vai setu skaitu spēles laikā.

  Vai sets nonāks līdz taibreikam- Prognozēšana par to, vai sets nonāks līdz taibreika izspēlei.

  Vai spēlētājs uzvarēs setu: Iespēja likt likmi uz to, vai spēlētājs uzvarēs kaut vienu setu.

  Par autoru LinkedinInstagramTwitter
  Juris Bergmanis totalizators.com autors
  Juris Bergmanis

  Vietnes Totalizators.com līdzdibinātājs un satura redaktors. Viss par sporta likmēm, jaunumiem, līgām un daudz ko citu. Izstrādāju rakstus par labākajām sporta derību vietnēm kopš 2011. gada, par bonusa piedāvājumiem, vietņu uzticamību un detalizētām atsauksmēm ar reālu lietotāja pieredzi.