Bankroll

Lai ilgtermiņā kļūtu par veiksmīgu likmju veicēju, ir jāapgūst divas svarīgas prasmes. Viena no tām ir spēja noteikt koeficientu vērtības, bet otra ir prasme pārvaldīt savas finanses jeb bankroll. Citiem vārdiem sakot – kā optimizēt vērtību un pārvaldīt riskus.

  Bankroll menedžments jeb kā pārvaldīt naudu

  Bankroll

  Bankroll

  Pieredzējuši totalizatora spēlētāji, veicot likmes uz dažādiem sporta veidiem, spēj noteikt vērtību un iznākuma varbūtību pēc ”sajūtām” vai arī, protams, izmanto aprēķinus. Pēc tam, kad aptuvenā vai precīzā vērtība ir noteikta (neskatoties uz to, kāds paņēmiens izmantots), ir nepieciešams saprast, kā iegūt maksimālo rezultātu no likmes un reizē kontrolēt to riska apjomu, kuru uzņemties.

  Kas ir bankroll?

  Būtībā tie ir finansiālie resursi jeb naudas summa, ar kuru jūs esat gatavs riskēt, to investējot likmēs. Nevis vienā likmē, bet vispār šajā nodarbē. Ir svarīgi sākt veikt likmes ar tādiem resursiem, kuri varētu nodrošināt konsekventu izaugsmi. Likmju izdarīšanu vajadzētu sākt vismaz ar 50 vienībām, taču ir ieteicams izmantot 100. Tas nozīmē, ka sākumā katra likme, kas tik izdarīta, būs salīdzinoši neliela. Pieņemot, ka starta kapitāls ir 100 eiro (viena vienība = 1 eur). Protams, šī summa var būt gan 10, gan 1000 un vairāk eiro, taču vienas vienības apzināšanās būs svarīga, lai sāktu lēni un pacietīgi. Tā ir veiksmes atslēga.

  Nemainīgs finansiālo resursu procents

  Ir vairākas investēšanas stratēģijas, kuras var izmantot sporta totalizatorā. Cilvēkiem, kas tikko sākuši spēlēt totalizatoru ir svarīgi izprast un pielietot populārākās no tām. Tāpat ir jāizprot resursu pārvaldīšanas pamati un kā palielināt iespējas būt starp to daļu likmju veicēju, kuri ilgtermiņā spēj gūt peļņu.
  Viena no stratēģijām ir ar katru likmi uzturēt nemainīgu finansiālo resursu procentu. Ar šo metodi likmju veicēji parasti aizsargā sevi no iespējas ātri zaudēt visus savus naudas resursus. Maza iespējamība, tomēr, veicot 5% likmi no 1000 eiro un zaudējot 33 reizes pēc kārtas ar nemainīgajiem 5%, jūsu kontā joprojām būs nedaudz mazāk par 200 eiro.
  Runājot konkrētāk, – ir nepieciešams izplānot, kādu naudas summu tērēt turpmākajās likmēs un pie tās arī pieturēties. Tomēr, vai tiešām jūs liktu vienādu naudas summu uz komandu, kurai tiek piedāvāts koeficients 1.70 un komandu, kuras iespējas uzvarēt tiek vērtētas ar 3.50?
  Atbilde, droši vien, būtu – nē. Taču rodas nākamais jautājums – vai visām komandām, kuras ir novērtētas ar koeficientu 1.70, ir vienādas iespējas uzvarēt? Tā varētu uzskatīt, tomēr realitātē ir dažādas situācijas un ir maza varbūtība, ka tā tas arī ir.
  Nemainīga finansiālo resursu procenta stratēģija piedāvā veidu, kā pārvaldīt finansiālos resursus. Tomēr tās ietvaros vērtība netiek nostādīta kā stratēģijas galvenā daļa. Būtībā tā pārvalda tikai to, kā tiek zaudēta nauda.

  Likmju veikšanas izskatīšana

  Šī metode ir līdzīga nemainīgā bankroll stratēģijai, taču šajā gadījumā koeficientu vērtības izmaina summas, ar kādām tiks izspēlēta likme. Piemēram, ņemot 5% procentus no 1000 eiro, tie būs 50 eiro. Veicot likmi uz koeficientu 2.00 saglabājas 50 eiro, taču, ja tiek veikta likme uz komandu vai spēlētāju, kuram koeficients ir 11.00, summa samazinās līdz 5 eiro.
  Matemātiski to aprēķina šādi: (1000e reizināts ar 0.05) dalīts (11.00 mīnus 1) = 5 eiro.
  Šī stratēģija darbojas visai labi, liekot likmes uz vājākām komandām, taču, ja vēlamies veikt likmes uz favorītiem? Veicot likmi 5% apmērā uz komandu, kuras koeficients ir 1.05, no vienalga, cik lieliem finansiālajiem resursiem, tas nozīmēs likt lietā visu savu banku. Izmantot pilnīgi visus savus resursus vienam mačam, protams, nav saprātīgs gājiens, tādēļ šajā stratēģijā ir jāievieš jēgpilni ierobežojumi.

  Kellija kritērijs

  Lai arī Kellija metode joprojām tiek kritizēta, tomēr tā izturējusi pārbaudes kopš pirmo reizi tika izmantota (sākums ap 1950. gadu). Būtībā šī metode ņem vērā gan konkrētās komandas vai spēlētāja uzvaras varbūtību, gan arī koeficientu vērtību, kas saistīta ar varbūtību. Šo vērtību mēdz dēvēt arī par pārklājumu.
  Tas nozīmē, ka tiek izspēlēta tik liela naudas summa, cik liela ir vērtība. Bet tas nozīmē arī to, ka konkrētā rezultāta varbūtība ir jānovērtē ar konsekvenci. Vērtību jeb pārklājumu aprēķina šādi: (varbūtības % reizināts ar decimālo koeficientu) mīnus 100% = vērtība.

  Kellija metodes (pilnā, daļējā, konstantā)

  Kellija kritērijam ir dažādi veidi, kuri attīstījušies gadu gaitā, tomēr tā fundamentālās vērtības ir palikušas nemainīgas. Piemēram, viena no biežāk izmantotajām metodēm ir pilnais Kellijs. Tā ir ļoti riskanta stratēģija un likmju veikšanas pieredzi padara nedaudz ekstremālu. Pilnā Kellija ietvaros tiek veikta aptuveni 50% likme no kopējiem resursiem. Tas nozīmē, ka visu naudu var zaudēt ļoti ātri vai arī tik pat ātri iegūt ievērojamus ienākumus.
  Matemātiskā izteiksme: likmes % no kopējiem naudas resursiem = pārklājums dalīts ar (koeficients mīnus 1). Piemēram, ar pārklājumu 20%, koeficientu 2.40 un kopējo naudas summu 1000 eiro pilnā Kellija ietvaros ieteicams veikt 143 eiro likmi jeb 14,3% no kopējiem resursiem.
  Daļējā metode ir vienkāršs un konservatīvs pilnā Kellija stratēģijas atveidojums saskaņā ar kuru jūs varat likt tikai noteiktu daļu no ieteicamās likmes. Tie varētu būt 50% zināmi arī kā puse no Kellija, 25%, kas savukārt dēvējams arī par ceturto daļu Kellija vai arī jebkāds cits procents, ka likmes veicējam liekas piemērots. Intuitīvi varētu šķist, ka, veicot mazākas likmes, arī laimesti attiecīgi būs mazāki, tomēr ar daļējo metodi teorētiski ir iespējams sasniegt labākus rezultātus ilgtermiņā nekā ar citām Kellija stratēģijām.
  Konstantā Kellija metode izpaužas mazliet citādāk. Galvenais princips ir tāds pats kā pilnā Kellija stratēģijā, taču šajā, atšķirībā no pilnā, tiek piedāvāts izmantot nemainīgu naudas apjomu, veicot likmes tikai, piemēram, 15% apmērā.

  Vairākas likmes vienā piegājienā

  Kellija metodes ietvaros var sastapties ar situāciju, ka likmes veicējs vēlas saderēt uz vairākiem koeficientiem vienlaicīgi. Pieņemsim, ka ir četras dažādas spēles, uz kurām vēlaties veikt likmes un kuras risinās vienlaicīgi. Tomēr, ja ieteicamie procenti katrai likmei no kopējiem resursiem ir: likmei A – 25%, likmei B – 35%, likmei C – 35% un likmei D – 40%? Tas nozīmē, ka procentuāli kopējā vērtība ir 135% no visas summas, kas, protams, nav iespējams.
  Lai novērstu šo problēmu, ir nepieciešams pielāgot procentuālās vērtības tā, lai kopā tiktu iegūti 100% un ne vairāk. Izmantojot šo metodi, eksistē iespēja vienā piegājienā zaudēt visus resursus, izdarot likmes ar visu pieejamo naudu uz vairākiem notikumiem. Lai savā kontā saglabātu maksimāli daudz naudas, ieteicams izmantot daļējo metodi, jo summu tādējādi var pielāgot situācijai un veikt vairākas likmes, nevis tikai dažas un lielas vai visas pilnīgi vienādas.

  Kā rīkoties?

  Iespējams, veiksmīgākā stratēģija no visām varētu būt daļējā Kellija metode ar 10% resursiem katrā likmē. Ar tās palīdzību iespējams aizsargāt savus finansiālos resursus, reizē gan diversificējot, gan arī liekot likmes uz vairākiem sporta notikumiem.
  Pieņemsim, ka jūsu kontā ir 5000 eiro un jūs vēlaties veikt likmi uz komandu kuras koeficients ir novērtēts ar 2.60. Uzvaras iespējamība ir 50%, bet pārklājums ir 30%. Skaitliskā izteiksme tādējādi izskatītos šādi:
  (kopējie resursi reizināti ar likmi) reizināts (pārklājums dalīts ar (koeficients mīnus 1))
  Jeb
  (5000 reizināts ar 10) reizināts (30% dalīts ar 1.60) = (500) reizināts (18,57%) = 93,75 eiro

  Lai arī ir iespējams izmantot vairākas bankroll pārvaldības stratēģijas, tomēr daļējā ir uzskatāma par visefektīvāko. Tā ņem vērā koeficientu izredzes uzvarēt, komandas vai spēlētāja uzvaras varbūtību un iegūto vērtību, kas tiek sakārtotas tādā secībā, lai likmju veicējs pēc iespējas samazinātu risku ātri zaudēt līdzekļus.

  Par autoru LinkedinInstagramTwitter
  Juris Bergmanis totalizators.com autors
  Juris Bergmanis

  Vietnes Totalizators.com līdzdibinātājs un satura redaktors. Viss par sporta likmēm, jaunumiem, līgām un daudz ko citu. Izstrādāju rakstus par labākajām sporta derību vietnēm kopš 2011. gada, par bonusa piedāvājumiem, vietņu uzticamību un detalizētām atsauksmēm ar reālu lietotāja pieredzi.