Kas ir totalizatoru koeficienti?

Ir grūti būt nopietnam sporta investoram, ja joprojām nesaproti, ko nozīmē totalizatora likmju koeficienti un nezini, kas aiz tiem slēpjas. Lai izdarītu likmes un cerētu uz jebkādu peļņu ir svarīgi saprast galvenos koeficientu veidus un kā ar tiem pareizi rīkoties. Bez šīm zināšanām, likmju izdarīšana ir vienkārši naudas izsviešana. Par laimi, saprast likmju koeficientus ir vienkārši un turpmāk tekstā tiks apskatīti trīs galveni likmju koeficientu veidi.

  Totalizatora likmju koeficientu izmantošana savā labā

  Trīs galvenie likmju koeficienti, ko redzēsi ir decimālie (decimal)daļu (fractional)  un amerikāņu (American). Atkarībā no tā, ko tu spēlē un kur atrodies, tev jābūt gatavam pārslēgties no viena koeficientu veida uz citu. Saprast atšķirību starp iepriekš minētajiem var būt par pamatu pareizu likmju izdarīšanai un peļņas gūšanai.

  Decimālie koeficienti

  Decimālie (decimal) koeficienti ir šobrīd visplašāk izmantotie un gandrīz visi bukmeikeri tos piedāvā savos kantoros. Saprast kā tie darbojas ir salīdzinoši vienkārši. Decimālais koeficients tieši norāda cik daudzas naudas tiks iegūts no vienu vienību lielas  likmes (piemēram, € 10)Lielākā daļa decimālo koeficientu ir ar diviem cipariem aiz komata lielākai precizitātei. Ir svarīgi arī atcerēties, ka decimālie koeficienti sevī ietver arī sākotnējo likmi. Piemēram, koeficients “3.00” nozīmētu €30 ienākumus, ja spēlētāja likme ir €10. Jeb, €20 būtu peļņa un €10 būtu sākotnējā likme, tātad, kopā €30 ienākumi.

  Daļu koeficienti

  Nākamais visbiežāk sastopamais likmju veids ir daļu (fractional) koeficienti. Šie koeficienti visbiežāk tiek izmantoti bukmeikeru kantoros Apvienotajā Karalistē. Tie seko līdzīgai loģikai kā decimālajie koeficienti, kas par pamatu pieņem vienas vienības likmi, taču nozīme ir mazliet citāda. Daļas koeficients norāda cik liela peļņa tiks iegūta no vienas vienības lielas likmes. 2/1 koeficients izmaksās divas reizes vairāk kā sākotnējā likme, pie 5/1 koeficienta spēlētājs saņemtu piecas reizes vairāk nekā sākotnējā likme utt. Gadījumā 5/1, ja sākotnēja likme būtu €10, tad spēlētājs saņemtu atpakaļ €60 (€50 peļņa + €10 sākotnēja likme).

  Pēdējais koeficientu veids, kas tiek lietots salīdzinoši bieži ir amerikāņu (American) koeficienti. Tie ir diezgan atšķirīgi no pārējiem un dažkārt tiek arī saukti par naudas līnijām (moneylines). Amerikāņu koeficienti ir balstīti un 100 vienību lielu likmi un norāda pozitīvu vai negatīvu rezultātu. Ja koeficients ir uzrakstīta pozitīvi, tad tas norāda, cik lielu peļņu saņemsi no 100 vienību lielas likmes. Ja uzrakstīts negatīvi, tad norāda, cik liela likme ir jāliek, lai laimētu 100 vienības no konkrētās likmes.

  No visām trim iepriekš minētajām, decimālos koeficientus ir visvieglāk izmantot, kas arī ir iemesls, kāpēc tie ir visbiežāk izmantotie. Saprast likmju koeficientus dažādās sistēmās nav grūti, taču pielāgot visus koeficentus decimālajai sistēmai ir ļoti ērts veids kā salīdzināt peļņas lielumu dažādām likmēm.

  Kā strādā likmju koeficienti?

  Lai padarītu visu vienkāršāku, salīdzināsim dažādus koeficientus vienā tabulā.

  Decimālie (decimal) Daļu (fractional) Amerikāņu (American)
  1.01 1/100 -10000
  1.10 1/10 -1000
  1.40 2/5 -250
  1.50 1/2 -200
  2.00 1/1 (-)100
  3.00 2/1 200
  5.00 4/1 400
  10.00 9/1 900
  101.00 100/1 10000

  Ja esi nolēmis izdarīt likmes, tad ir svarīgi zināt terminoloģiju, kas ar tām ir saistīta. Šīs zināšanas var būt atšķirība starp patīkamu vai arī pilnīgi otrādi, nepatīkamu pieredzi likmju izdarīšanā. Lai iegūtu vislabākos koeficientus ir jāsalīdzina internetā pieejamie bukmeikeru koeficienti. Viens ļoti ērts veids kā rēķināt koeficientus ir  izskaitļot, cik liela likme tev būtu jāliek, lai laimētu, piemēram, €100.

  Ļoti svarīgi ir zināt lietoto terminoloģiju, tādēļ vajadzētu iepazīties ar visbiežāk lietotajiem terminiem:

  • Odds (koeficients ) – koeficients kādam notikumam un to aprēķina bukmeikers, kurš arī pieņem likmes ar šo koeficientu. „Odds” ir mainīgs lielums un var mainīties laikā, kad tiek izdarītas likmes. Ja bukmeikers redz, ka lielākā daļa cilvēku izdara likmi uz vienu komandu, tad viņš var mainīt iepriekš noteikto iespējamību kādam notikumam (piemēram, komanda A uzvar komandu B), lai tiktu izdarītas vairāk likmes uz otru komandu. Mērķis ir sasniegt sabalancētu likmju veicēju skaitu.
  • Stake (likmes summa) – naudas daudzums, kas tiek likts uz spēles.
  • Evens (līdzīgas izredzes) – ja tava likme ir €1, tad tavas komandas uzvaras gadījumā peļņā iegūsi €1, jeb 1/1. Šādi var raksturot, piemēram, handikapa vai kopēju punktu/vārtu līnijas, kuras parasti norāda uz 50/50 varbūtību abiem notikumiem (virs vai zem). 
  • Long odds – Iespējamība, ka kaut kas notiks, ir zema.
  • Short odds – Iespējamība, ka kaut kas notiks, ir liela.

  Koeficienti (odds), kā jau iepriekš minēts, ir attēloti kā daļas (fractional odds) vai arī decimālā formā (decimal odds). Pirmās ir populāras Apvienotajā Karalistē un ir arī zināmas ar nosaukumu „British Odds”. Decimālā formā pierakstīti koeficienti ir izplatītāki kontinentālajā Eiropā. Lielākā daļa sporta likmju kantori izvēlas par labu decimālajai formai, jo ar to ir vienkāršāk strādāt. Visbeidzot ASV koeficienti tiek  izteiktas kā skaitļi ar pozitīvām vai negatīvām vērtībām. Tie tiek saukti par „American odds” vai „Moneyline Odds”.

  Interneta bukmeikeri ļauj to lietotājiem izvēties tādu formātu, kādu tie vēlas. Atkarībā no vēlmēm, dotie koeficienti palīdz izvēlēties pareizo stratēģiju. Piemēram, ja vēlies ātru naudu, vajadzētu likt likmes uz maziem koeficientiem, kas norāda uz to, ka iespējamība ir liela par labu šim notikumam/komandas uzvarai. Vai arī var likt naudu ar kombinētajām likmēm uz notikumiem ar augstiem koeficientiem, kas palielinātu gala laimesta lielumu veiksmes gadījumā.

  Biežāk uzdotie jautājumi

  “Return On Investment”, un tas atspoguļo to, cik procentuāli naudas spēlētājs saņem atpakaļ attiecībā pret ieguldīto.

  Tas ir koeficientu saraksts uz mačiem, kas tikuši izņemti no totalizatora piedāvājuma.

  Par autoru LinkedinInstagramTwitter
  Juris Bergmanis totalizators.com autors
  Juris Bergmanis

  Vietnes Totalizators.com līdzdibinātājs un satura redaktors. Viss par sporta likmēm, jaunumiem, līgām un daudz ko citu. Izstrādāju rakstus par labākajām sporta derību vietnēm kopš 2011. gada, par bonusa piedāvājumiem, vietņu uzticamību un detalizētām atsauksmēm ar reālu lietotāja pieredzi.