Klāt RD vēlēšanas – vai tiešām varam sagaidīt varas maiņu?

Šonedēļ ar kulmināciju sestdien norisinās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas. Vai atlaistā vara zaudēs savas pozīcijas un Rīgas atslēgas nonāks jauna īpašnieka rokās – vērtē totalizatori.

2020.gada sākumā priekšlaicīgi pārtrūka partijas Saskaņa un tās sadarbības partiju vairāk nekā 10 gadu ilgā valdīšana Latvijas galvaspilsētā. Nils Ušakovs, kurš Rīgas mēra amatā atradās jau kopš 2009.jūlija, no amata tika atstādināts 2019.gada aprīlī, savukārt 2020. gada 13. februārī Saeima atbalstīja likumprojektu, kas paredzēja Rīgas domes atlaišanu. Kopš Ušakova atlaišanas Rīga pieredzēja pat divus mērus – Daini Turlo (31.05.19-20.06.19) un Oļegu Burovu (19.08.19-13.02.20).

Minētie notikumi rosināja jaunu vēlēšanu organizēšanu, turklāt paredzēts, ka jaunievēlētais domes sasaukums strādās līdz pat aiznākošajām pašvaldību vēlēšanām 2025.gadā. Pēc plāna vēlēšanām vajadzēja notikt jau aprīļa beigās, taču COVID 19 pandēmijas dēļ tās tika aizbīdītas līdz pat augusta beigām.

Salīdzinot ar iepriekšējām vēlēšanām 2017.gadā, partiju vidū redzamas būtiskas izmaiņas. Kā viena no galvenajām noteikti jāuzsver partijas Saskaņa un Gods Kalpot Rīgai startēšana atsevišķi, jo 2017.gadā abu partiju apvienotais saraksts dominēja pārliecinoši un ieguva vairāk nekā 50% vēlētāju balsu.

Ļoti spilgts jaunpienācējs ir partiju apvienība Attīstībai/PAR, kas šajās vēlēšanās startēs kopā ar partiju Progresīvie. Būtībā debiju domes vēlēšanās piedzīvo PAR un Progresīvie, jo Attīstībai (agrāk Latvijas attīstībai) 2017.gadā startēja kopā ar Latvijas Reģionu apvienību (13,66%; 9 vietas).

Par Jauno Vienotību pārtapusi partija Vienotība (pagājušajās vēlēšanās 6,26% un četras vietas), tikmēr Nacionālā Apvienība (pagājušajās vēlēšanās 9,25% un sešas vietas) šoreiz apvienojusi spēkus ar Latvijas Reģionu apvienību. Tāpat Saskaņas un Gods Kalpot Rīgai sašķelšanās rezultātā sarakstā redzam tādas partijas kā Jaunā Saskaņa un Latvijas Krievu savienība, kurām gan būs jāpacenšas, lai pārvarētu zīmīgo 5% barjeru.

Pēc totalizatoru domām par uzvaru cīnīsies Saskaņa un Attīstībai/PAR/Progresīvie, taču 100% vienprātība šajā jautājumā nav. Piemēram, 11.lv ar 1.70 prognozē Saskaņas uzvaru, savukārt Pafbet ar 1.44 pārliecinoši prognozē Attīstībai/PAR/Progresīvie panākumu, Saskaņu atstājot otrajā pozīcijā ar koeficientu 2,25. Trešajā vietā abi totalizatori liek Jauno Vienotību ar koeficientu 11.00.

No description available.No description available.

Vērts ieskatīties arī procentu līnijās. Piemēram, Betsafe Saskaņai izlicis 24,5% balsu līniju ar 1.86 koeficientu gan virs, gan zem pozīcijās, tikmēr 11.lv tā ir 25.5% atzīmē (virs -2.05, zem -1.70). Attīstībai/PAR/Progresīvie Betsafe izlicis 21,5% līniju ar koeficientu 1.86 abās pozīcijās, savukārt 11.lv izvirzījis 23,5% līniju (virs -2.35, zem -1.55).

No description available. No description available.

No description available.

No description available.

Tikmēr kopējais domē iekļuvušo partiju skaits pēc, piemēram, Betsafe domām, sasniegs vismaz septiņas. Līnijā 6.5 virs novērtēts ar 1.20, kamēr zem ar augsto 4.00. Bez jau minētajām likmēm totalizatori arī piedāvā prognozēt to, vai konkrētais spēks iekļūs domē.

Protams, pats galvenais ir tas, kurš iegūs mēra krēslu un šeit gan totalizatoru domas pamatā sakrīt, par galveno favorītu izvirzot Attīstībai/PAR/Progresīvie mēra amata kandidātu Mārtiņu Staķi, koficienti 1.44 (Pafbet) – 1.50 (11.lv). Atšķirības gan rodas tālāk – 11.lv kā otro galveno favorītu virza Vilni Ķirsi (5.00) no Vienotības, kam seko pēdējais domes mērs Oļegs Burovs (7.50), savukārt Pafbet vienās pozīcijās ir Saskaņas kandidāts Konstantīns Čekuškins un Vilnis Ķirsis (5.00), tikmēr Betsafe Čekuškins ir otrajā pozīcijā ar koeficientu 3.00, kuram seko Ķirsis un Einārs Cillinskis (NA/LRA) ar koeficientu 8.00.

No description available.

No description available.

No description available.

Šādu likmju veikšana vienmēr ir augsts risks (tieši tāpēc totalizatori ierobežo maksimālās likmju summas), taču var noderēt kā neliela izklaide vai atpūta no ierastajiem notikumiem.

 

 

Par autoru LinkedinInstagramTwitter
Juris Bergmanis totalizators.com autors
Juris Bergmanis

Vietnes Totalizators.com līdzdibinātājs un satura redaktors. Viss par sporta likmēm, jaunumiem, līgām un daudz ko citu. Izstrādāju rakstus par labākajām sporta derību vietnēm kopš 2011. gada, par bonusa piedāvājumiem, vietņu uzticamību un detalizētām atsauksmēm ar reālu lietotāja pieredzi.