Totalizators ASV prezidenta vēlēšanās pieņēmis likmes vairāk nekā pusmiljarda dolāru vērtībā

Visa pasaules šobrīd aktīvi pievērš uzmanību ASV, kur norisinās prezidenta vēlēšanas. Gana karsti iet arī totalizatoriem, kuri piedzīvo īpaši augstu aktivitāti un tiem nācies sadzīvot ar straujām koeficientu izmaiņām.

Kā zināms, uz pasaulē ietekmīgākās lielvaras prezidenta krēslu no Republikāņu partijas kandidē šī brīža prezidents Donalds Tramps, savukārt demokrātus pārstāv Džo Baidens, kurš no 2009. līdz 2017.gadam Baraka Obamas prezidentūras laikā ieņēma viceprezidenta amatu.

Vēlēšanu iznākumu nosaka pēc Elektoru kolēģijas sistēmas – proporcionāli pēc iedzīvotāju skaita starp 50 štatiem sadalīti 538 elektori, kas principā pārstāv vēlētāju gribu. Teiksim, Kalifornijai ir 55 elektori, kamēr Aļaksai vien trīs. Vēlēšanās uzvar kandidāts, kurš savācis vairākumu jeb vismaz 270 elektoru balsis.

Arī totalizatoriem šis laiks ir ļoti aktīvs, jo tie piedāvā likmes gan uz galīgo uzvarētāju, gan uzvarētāju pēc kopējā balsu skaita (popular vote), gan arī atsevišķi štatos. Vienā no lielākajām likmju apmaiņas platformām Betfair šī gada vēlēšanas kļuvušas par vispopulārāko notikumu veikto likmju ziņā tā vēsturē.

Ja 2016.gada vēlēšanās Betfair kopumā tika pieņemtas likmes nedaudz mazāk nekā 300 miljonu ASV dolāru vērtībā (~256 miljoni eiro), tad šogad likmju summa strauji tuvojas 600 miljoniem ASV dolāru (~512 miljoni eiro) un turpina augt, jo galējais uzvarētājs vēl nav zināms (4.nov 18:00).

Pēc otrdienas datiem lielākās desmit lielākās likmes Betfair platformā veiktas uz Džona Baidena uzvaru, lielākajai no tām esot 1,3 miljonu dolāru vērtībā (koef. 1.54), kurām seko likmes 650 (koef. 1.52) un 402 (koef. 1.53) tūkstošu ASV dolāru vērtībā.

Tāpat augsta spēlētāju aktivitāte tiek novērota arī citviet, piemēram, par vēsturē populārāko notikumu veikto likmju ziņā 2020.gada vēlēšanas nosaucis arī Pinnacle totalizators.

Balsu skaitīšana šogad rit ilgāk nekā citus gadus, jo ņemot vērā koronavīrusa pandēmiju, vēlētāju balsis tika pieņemtas arī pa pastu. Par spīti iepriekšējām prognozēm, cīņa starp abiem kandidātiem ir neticami sīva, kas radījis pamatīgas koeficientu svārstības. Piemēram, nedēļas sākumā jeb divas dienas pirms vēlēšanām salīdzinoši stabils favorīts uz uzvaru bija Baidens (~1.50), savukārt trešdienas rītā pēc Latvijas laika visas kārtis pārgāja Trampa pusē (~1.42).

Tad pamazām iekšā sāka nākt pasta balsis no svārstīgajiem (Battleground) štatiem, kas atpakaļ favorīta lomā atgrieza Baidenu. Piemēram, 11.lv totalizatorā Baidena izredzes kļūt par nākamo ASV prezidentu šobrīd tiek vērtētas ar 1.21, kamēr Trampa ar 4.80. Balsu skaitīšana joprojām turpinās un līdz galējā rezultāta noskaidrošanai vēl būs jāpagaida.