NHL Stenlija kausa fināls – Lightning vs Canadiens

Savu kulmināciju sasniegusi NHL sezona, jau šonakt sākoties cīņai Stenlija kausa finālā. Kura komanda virs savas galvas cels vērtīgo trofeju –  vērtē totalizatori.

NHL bez pārsteigumiem nav NHL, un tas pierādās arī Stenlija kausa finālpārī. Ja aizvadītā gada čempiones Tampabejas “Lightning” spēlēšana finālā nav nekas pārsteidzošs, tad Monreālas “Canadiens” aizspēlēšanās tik tālu pārsteigusi visus. Vēsturē titulētākā NHL komanda pēdējo reizi Stenlija kausa finālā spēlēja 1993. gadā, kad arī tajā triumfēja. Zīmīgi, ka tā ir līdz šim pēdējā reize, kad Kanādas komanda ieguvusi prestižo trofeju.

Ceļu uz finālu “Canadiens” sāka pret Toronto “Maple Leafs”, kas sezonas gaitā rādīja pārliecinošu sniegumu un triumfēja Ziemeļu divīzijā. Salīdzinājumam, “Canadiens” no divīzijas izslēgšanas spēlēs iekļuva kā pēdējā komanda. Lai gan Monreāla bija pārliecinoša sērijas pastarīte un tās gaitā pat nonāca iedzinējos ar 1-3, klubs spēja atspēlēties un gūt šokējošu uzvaru ar 4-3.

Kopš uzvaras pret “Maple Leafs” “Canadiens” pierādījusi sevi kā ļoti nopietnu “Play-off” komandu. Jau nākamajā kārtā netika atstātas nekādas cerības Vinipegas “Jets” (4-0), savukārt finālā iekļūts, pateicoties panākumam pret spēcīgo Vegasas “Golden Knights” (4-2). Sērījā pret Vegasu “Canadiens” spēja lieliski neitralizēt pretinieku uzbrucējus, ļaujot tiem gūt vien sešus vārtus.

Otru elpu izslēgšanas spēlēs ieguvis “Canadiens” vārtsargs Kerijs Praiss, kurš 17 aizvadītajos “play-off” mačos atvairījis 93,4% pretinieku metienus un ielaidis 2.02 ripas. Tāpat izcelšanas vērts ir 20 gadus vecais uzbrucējs Kols Kofields, kurš sērijā pret “Golden Knights” izcēlās ar četriem vārtu guvumiem. Rezultatīvākais izslēgšanas spēļu hokejists “Canadiens” rindās ir Tailers Tofoli ar 14 punktiem (5+9). Iespējams, lielākais Monreālas trumpis finālā būs spēle mazākumā – 93,5%. Izslēgšanas spēļu laikā COVID-19 dēļ “Canadiens” palika bez galvenā trenera Dominika Dušarma aiz soliņa, taču jau trešajā finālspēlē viņš varēs atgriezties ierindā.

Pagājušā gada sezonas čempionei “Lightning” regulārajā sezonā negāja pārāk spoži (trešā vieta Centrālajā divīzijā), taču jau izslēgšanas spēļu sākumā tika izvilkti divi lieli trumpji. Pēc veiktās operācijas starpsezonā, komandas rindās atgriezās tās līderis Ņikita Kučerovs, tāpat pēc traumas izārstēšanas atpakaļ bija Stīvens Stemkoss.

Pirmajās kārtās komanda samērā droši tika galā ar Floridas “Panthers” (4-1) un Karolīnas “Hurricanes”(4-2), taču pusfinālā nācās pacīkstēties ar Ņujorkas “Islanders”, sērijai nonākot līdz pat septītajai spēlei. Tajā Tampabeja dominēja, taču uzvara tika gūta ar vienīgajiem gūtajiem vārtiem mazākumā. Nelielu izbīli “Lightning” piedzīvoja sērijas sestajā spēlē, potenciālas traumas dēļ laukumu pametot Kučerovam, taču jau nākamajā spēlē hokejists bija atpakaļ ierindā.

Tieši Kučerovs ar 27 punktiem (5+22) ir pārliecinošs izslēgšanas spēļu rezultatīvākais spēlētājs. Arī nākamie trīs rezultatīvākie ir tieši “Lightning” spēlētāji – Breidens Points (14+6), Alekss Kilorns (8+9) un Stīvens Stemkoss (7+10). Finālā gaidāms sīvs vārtsargu duelis, jo fantastisku sniegumu rāda arī Vadims Vasiļevskis, vidēji atvairot 93.6% pretinieku metienu un ielaižot 1,99 ripas. Ja “Canadiens” jājamzirdziņš ir mazākums, tad “Lightning” trumpis ir vairākums, kas realizēts 37,7% gadījumu.

Bez pārsteigumiem totalizatoru favorīts uz kausa iegūšanu ir tieši “Lightning” hokejisti, 1.35 (11.lv) – 1.38 (Betsafe). Tikmēr “Canadiens” izredzes sagādāt pārsteigumu novērtētas ar 3.10 (Betsafe) – 3.20 (11.lv). 11.lv kā reālāko iznākumu sērijā prognozē 4-1 par labu “Lightning”, koeficients 4.00.

Par Kona Smita jeb izslēgšanas spēļu labākā spēlētāja balvu pēc totalizatoru domām šobrīd cīnās komandu vārtsargi Vasiļevskis un Praiss – 2.50 pret 2.80.