Kas ir totalizatoru koeficienti?

Lai saprastu, kas ir likmes un koeficienti, ir nepieciešams izprast, kas ir laimesta iespējamība un kā tā darbojas. Iespējamība pēc definīcijas ir kāda notikuma realizēšanās iespējamība, dēvēta arī par varbūtību.

  Likmes un koeficienti

  Tā parasti tiek attēlota procentuāli. Piemēram, ar metamo kauliņu var uzmest sešus dažādus skaitļus, bet iespēja, ka uzkritīs 1,2,3,4,5 vai 6 ir pilnīgi identiska, proti 16,66%. Aprēķins ir vienkāršs – 100% atliek sadalīt sešās daļās.

  Decimālie koeficienti

  Decimālie koeficienti un to aprēķināšana

  Koeficienti

  Koeficientus var izmantot, lai izteiktu iespējamības jeb varbūtības. Piemēram, decimāldaļu koeficienti gluži vienkārši ir apgrieztas varbūtības, kuras aprēķināt nav sarežģīti. Turklāt tas ir arī populārākais veids, kurā totalizatoru kantori ataino dažādu sporta un citu notikumu iznākumu iespējamības un iespējamos laimestus, šos iznākumus prognozējot. Kā tas izskatās?

  Kopējie 100% tiek sadalīti ar iespēju varbūtību (varbūt labāk lietot varbūtību nevis iespēju). Piemēram, ja Mančestras ”United” futbola komandas iespēja varbūtība uzvarēt tiek vērtēta ar 40%, tad skaitliskā izteiksmē tas izskatās aptuveni šādi: 100% / 40% = 2,50. Tātad iespēja koeficients uz to, ka Mančestra šo spēli uzvarēs, ir 2,50.

  Ja uzliksiet vienu vienību (1) uz Mančestras panākumu, jūs atpakaļ saņemsiet 2,50, ja ”United” spēli uzvarēs. Noņemot vienības, ko ieguldījāt, jūsu rīcībā paliks peļņa 1,50. Kalkulatorā iespējamo varbūtību var aprēķināt, ierakstot, piemēram, 2,50 un nospiežot 1/x pogu.

  Daļveida koeficienti

  Daļveida koeficienti biežāk sastopami Lielbritānijā. Tos pieraksta šādi – piemēram, 6/4, kas ir ekvivalents 3/2 vai arī 1,5/1. Tas, kas šajā pierakstā tiek pateikt, ir – lai iegūtu peļņu 1,5, ir jāveic likme 1.

  Cilvēki bieži vien kļūdaini domā, ka 2,50 decimālajā skalā būs 2,5/1 daļveida formātā, tomēr tā nav. Daļveida izteiksme ir tulkojama drīzāk kā neto peļņa, nevis kopējā summa, ko izmaksa par precīzu likmi. Piemēram, koeficients 3/2 nozīmē, ka jums jāsader uz divām vienībām, lai peļņā iegūtu trīs.

  Lai konvertētu daļveida likmes uz decimālajām, var veikt šādu izteiksmi – (6 / 4) + 1 = 2,50. Vai arī – (6+4) / 4 = 10 / 4 = 2,50.

  Amerikāņu koeficienti

  ASV likmes, salīdzinot ar iepriekšējām divām, ir krietni sarežģītākas. Tās mēdz būt gan pozitīvas, gan negatīvas, piemēram, -150 vai +150. Tās parāda, cik lielu likmi nepieciešams veikt, lai iegūtu peļņu 100$ vai arī cik liela būs jūsu peļņa, ja tiks veikta likme 100$.

  Negatīvie koeficienti parāda, cik lielu likmi nepieciešams veikt, lai iegūtu 100$ peļņu. Piemēram, ja komandai ir piešķirts koeficients -150, tas nozīmē, ka jums ir jāveic likme 150$, lai iegūtu 100$ lielu peļņu. Kā konvertēt negatīvos amerikāņu koeficientus uz decimālajiem? (100 / 150) + 1 = 1,67.

  Pozitīvie koeficienti savukārt norāda, kāda būs jūsu peļņa, ja veiksiet likmi 100$ apmērā. Ja komandas koeficients ir +150, jūs iegūsiet 150$ lielu peļņu, veicot 100$ likmi. Pozitīvo koeficientu decimālajā skalā var aprēķināt līdzīgi – (+150 / 100) + 1 = 2,50.

  Saistītā varbūtība

  Kā jau mēs apskatījām, koeficienti parāda kāda notikuma iznākuma varbūtību vai iespējamību. Dažkārt ir svarīgi saprast, kā ir izmantojama saistītā varbūtība. Tā tiek noteikta procentuāli un un aprēķins ir šāds – 100% / 2,50 = 40%. To ir svarīgi zināt, lai saprastu, kāda ir koeficientu vērtība.

  Par autoru LinkedinInstagramTwitter
  Juris Bergmanis totalizators.com autors
  Juris Bergmanis

  Vietnes Totalizators.com līdzdibinātājs un satura redaktors. Viss par sporta likmēm, jaunumiem, līgām un daudz ko citu. Izstrādāju rakstus par labākajām sporta derību vietnēm kopš 2011. gada, par bonusa piedāvājumiem, vietņu uzticamību un detalizētām atsauksmēm ar reālu lietotāja pieredzi.