Biežāk lietotie termini

Totalizatora vidē pastāv daudz un dažādu likmju veidu kā lietotājs var likt un kombinēt sporta likmes. Šajā rakstā esam apkopojuši visas likmju kombinācijas alfabēta secībā.

Tin uz leju un ieskaties!

  Ante Post jeb Ilgtermiņa likmes

  Ir iespējams dažas futbola likmes likt nedēļas, mēnešus, vai dažkārt pat gadus pirms pašas spēles. Piemēram, kad tiek liktas likmes uz pasaules kausa uzvarētāju. Šāda veida likmes tiek sauktas „ante post” likmes. Šāds termins nāk no zirgu sacīkstēm. Šī likme var būt ļoti ienesīga, it īpaši, ja laika gaitā kļūst skaidrs, ka izvēlētā komanda ir attiecīga finālturnīra favorīte.

  Āzijas handikaps (Asian Handicap)

  Āzijas handikaps, kā jau nosaukums to norāda ir speciāls likmju paveids, kas ir populārs tālajos austrumos un bieži tik lietots futbola spēlēm. Papildus ierastajiem +1, 0 un -1 veida handikapiem, Āzijas handikaps pieļauj ¼ vārtu, ½ vārtu un  ¾ vārtu handikapu. Sākotnēji šķiet neloģiski, jo, ja komanda uzvar ar ½ handikapu tad tā uzvarēs arī ar ¾ handikapu, jo vārti var būt tikai veseli skaitļi.

  Tātad, kā jau parastam handikapam, komanda, kas novērtēta zemāk, sāks ar handikapu, kamēr favorīts būs iedzinējos par tādu pašu lieluma handikapu. Lai saprastu vai esi uzvarējis, vai nē, handikapu var pieskaitīt spēles gala rezultātam. Gadījumā, ja netiek piešķirts nekāds handikaps, spēlē ar gala iznākumu 0:0 būtu neizšķirts un likmes tiktu atgrieztas. Ja kāda komanda uzvar, tad likme, kas ir likta uz uzvarošo komandu arī būs uzvarējusi.

  Līdzīgi ir ar 1 vai 2 vārtu handikapu, kuru gadījumā rezultātam tiek pieskaitīti (nefavorīti) vai atņemti (favorīti) 1 vai 2 vārti. Ja tiek lietots ½ handikaps, likmes var būt tikai uzvarējušas vai zaudējuša, jo nav iespējams neizšķirts (nevar gūt pusi no vārtiem, tāpēc šāds handikaps nepieļauj neizšķirtu). Ja handikaps ir ¼ (vai ¾, 1¼, 1¾ utt.) vārti, tad jebkura likme, kas likta uz spēli tiks sadalīta divās daļās. Puse no likmes ies uz handikapu, kas ir par ¼ mazāks (šajā gadījumā „0”) nekā dotais handikaps, kamēr otra puse ies uz handikapu, kas ir par ¼ lielāks (šajā gadījumā „½”) nekā dotais handikaps.

  Tātad, ja, piemēram, uz spēles ar handikapu ¼ tiek likta likme € 10 uz uzvarētāju un spēle beidzas neizšķirti 1:1. Puse no likmes (€ 5) ir ar handikapu „0” un šajā gadījumā tā tiek atgriezta atpakaļ. Otra puse tiktu pazaudēta, jo nefavorītam bija handikaps ¼, tādēļ viņš uzvar neizšķirta gadījumā un likme tiek zaudēta.

  Baņķieris (Banker)

  Baņķieris ir droša likme (pēc spēlētāja domām). Baņķieri var pievienot kompleksās sistēmās likmēm, kas nozīmē, ka katrai spēlei, kas sistēmā ir iekļauta, klāt tiek pielikts vēl viens spēles rezultāts (jeb baņķieris). Rezultātā palielinās kopējais laimests, protams, ja spēles rezultāts ir atminēts pareizi.

  Bukmeikers jeb totalizators (Bookie/Bookmaker)

  Kompānijas, kura ir licenzēta pieņemt likmes uz kāda notikuma rezultātu balstoties uz savām prognozēm par attiecīgo notikumu. Arī kompānijas darbinieks, kurš ir atbildīgs par totalizatora likmju koeficientu izveidošanu un publicēšanu.

  Dubultlikme (Double)

  Rezinātājlikme, kurā ir divas izvēles. Abām ir jāuzvar, lai dubultlikme tiktu uzvarēta. Kopējais likmes laimesta koeficients ir abu izvēlēto iznākumu koeficientu reizinājums.

  Dubultiespēja (double chance)

  Dažkārt totalizatori samazina trīs iznākumu iespējas spēlei uz diviem. Citiem vārdiem sakot, viens iznākums ir komandas A uzvara un neizšķirta gadījums, kamēr otrs iznākums ir komandas B uzvara. Kā redzams piemērā, nav iespējams neizšķirts, jo tas ir iekļauts vienā no iznākumiem. Uzvaras/neizšķirta koeficients vienmēr būs mazāks nekā uzvaras vai neizšķirta koeficienti atsevišķi, jo iespējamība, ka notiks vai nu viens vai nu otrs ir lielāka, nekā iespējamība katram notikumam atsevišķi.

  Fiksētu koeficientu likmes (Fixed odds betting)

  Fiksēto koeficientu likmes ir pati populārākā sporta likmju forma. Koeficientus izveido bukmeikeri, tādējādi spēlētājs zina tieši cik daudz viņš var laimēt. Koeficents var būt uz vienu spēli („1×2” formāts), tas var būt uz kādu ilgtermiņa rezultātu (Pasaules Kausa uzvarētājs) vai uz jebkuru citu notikumu.

  Handikaps (Handicap)

  Sistēma, ko lieto totalizatori, lai padarītu notikumus ar acīmredzamu favorītu pievilcīgākus likmju veicējiem. Piemēram, futbolā vājākā komanda varētu sākt spēli ar vienu vai vairāku vārtu handikapu. Ja tiek lietots daļu handikaps (0,5; 1,5 utt.), tad nav iespējams neizšķirts. Tātad, ja handikaps ir 1,5 par labu komandai A pār komandu B (B ir favorīti), tad komandai B ir jāuzvar vismaz ar 2 vārtu starpību, lai likme uz B skaitītos uzvaroša (B uzvara ar 2 vārtiem šajā gadījumā: 2 – 1,5=0,5 par labu komandai B).

  Īpašās likmes (Special Bets)

  Lai piesaistītu dažādus spēlētājus totalizatora likmēm, bukmeikeri sākuši piedāvāt īpašās likmes jeb papildus likmju veidus. Tās tiek veiktas uz tādiem notikumiem kā stūra sitienu daudzums, laiks, kad tiks gūti pirmie vai pēdējie vārti utt. Citiem vārdiem sakot, spēlētājs liek likmes uz intervāliem – „vairāk kā 11 stūra sitieni spēlē”, „pēdējie vārti tiks gūti pēc 80. minūtes” utt.

  Koeficients (Odds)

  Tiek saukts arī par cenu. Tas ir skaitlis, kas tiek lietots, lai aprēķinātu naudas daudzumu, kas tiks saņemts uzvaras gadījumā. Piemēram, decimālais koeficients 1,55 uz komandu A norāda uz to, ka, ja uzvarēs komanda A, tad saņemsi 1,55 x likmes summa. Tātad, ja likme bija EUR 10, tad laimesta gadījumā no totalizatora saņemsi EUR 15,5.

  Likme uz vienu notikumu (Single bet)

  Visvienkāršākā no likmēm. Ja totalizators spēlei norāda trīs variantus, kā tā varētu beigties(“1X2”), iespēja uzvarēt ir 33,3 %, jo kopā ir trīs iznākumu iespējas. Piemēram, uz futbola maču likme ir likta tikai uz vienu no iznākumiem un tāpēc likme vai nu var pilnībā uzvarēt vai arī zaudēt (izņēmums ir likmēm ar Āzijas handikapu).  Tātad, ja uz komandas A uzvaru tiktu likta € 10 liela likme, tad tā uzvarēt tikai gadījumā, ja komanda A uzvarētu, neizšķirta, vai zaudējuma gadījumā šī likme zaudētu.

  Likmju birža (Betting exchange)

  Likmju birža (arī zināma kā “peer-to-peer betting”) ir iespējams viens no visu laiku revolucionārakajiem azartspēļu konceptiem. Likmju birža sasaista kopā likmju veicējus, kuri vēlas sacensties savā starpā. Tādējādi, katrs spēlētājs var rīkoties kā bukmeikers. Šādas formas likmju veikšana ir īpaši populāra Eiropā, Āzijā un Austrālijā. Populārākās likmju biržas ir  Betfair un Betdaq. Likmju birža ir platforma, kas ļauj ne tikai likt likmes kā pie tradicionālajiem bukmeikeriem, bet arī reklamēt konkrētas spēles, ar mērķi palielināt savu peļņu. 

  Maču likmes (Match Betting)

  Pats populārākais un izplatītākais totalizatoru likmju veids ir uz mača rezultātu. Ir pieejami koeficienti gan uz vienas, gan otras komandas uzvaru, kā arī uz neizšķirtu. Tātad kopā ir trīs iespējas kā izdarīt likmi. Futbolā fiksētie koeficienti ir zināmi arī kā „1X2”, kur 1 ir mājas komanda, 2 ir viesi un X ir neizšķirts.

  Nodrošinājums (hedging)

  Nodrošinājums sevī iekļauj likmi, kas ir pretēja sākotnējai spēlētāja likmei, lai tiktu garantēta peļņa, vai arī samazinātu zaudējumus.

  „Parimutuel” likmju izdarīšana (Parimutuel betting)

  Parimutuel likmju veikšana ir vēl viena likmju izdarīšanas sistēma, kas atšķiras no fiksētajiem koeficientiem ar to, ka koeficienti tiek aprēķināti nevis pirms, bet gan pēc tam, kad spēles/notikuma iznākums ir zināms. Vispirms likmes tiek izdarītas un tiek izveidots kopējs likmju grozs. Pēc spēles/notikuma beigām mehāniska ierīce, kas tiek saukta par totalizatoru, aprēķina izmaksas koeficientus visām uzvarošajām likmēm.

  Puslaika likme (half time bet)

  Likme uz puslaika rezultātu.

  Puslaiks/pilns laiks (double result)

  Daudzi totalizatori šobrīd piedāvā likmes gan uz puslaiku, gan pilnu spēles laiku. Futbola spēlei tas nozīmētu 9 dažādus iespējamos iznākumus. Piemēram, ja parastai likmei ir tikai trīs iespējas (uzvar komanda A, neizšķirts, uzvar komanda B), tad „puslaiks/pilns laiks” likmei iespējas sākas ar: 1) komanda A ir vadībā puslaikā un uzvar visā spēlē, 2) ir neizšķirts puslaikā un komanda A uzvar visā spēlē, 3) komanda B ir vadībā pirmajā puslaikā un komanda A uzvar visā spēlē utt. Koeficienti ir attiecīgi lielāki, jo ir grūtāk uzminēt, precīzu rezultātu.

  Reizinātājlikme jeb likmju kombinācija (Accumulator)

  Likme, kurā ir iekļautas vairākas izvēles un visām izvēlēm ir jāuzvar, lai tiktu uzvarēta reizinātājlikme. Piemēram, visvienkāršākā būtu likme uz divu spēļu uzvarētājiem. Gadījumā, ja abās spēlēs uzvar komanda, kuru tu prognozēji, tad tu uzvarētu. Likmju kombinācija var sastāvēt ne tikai no diviem vai trim notikumiem, tā var iekļaut sevī arī, piemēram, 15 notikumus. Jo vairāk notikumu, jo mazāka iespējamība uzvarēt, taču tas tiek kompensēts ar lielāku likmes koeficientu.

  Kompleksās sistēmas likme

  Likmes var izdarīt kombinējot iznākumus no trim vai vairāk spēlēm. Piemēram, var izvēlēties trīs spēles un izdarīt likmi uz tām. Ja būsi uzminējis uzvarētājus visās trijās spēlēs, tad laimest būs visu koeficientu reizinājums ar sākotnējo likmi. Tātad, ja likme bija EUR 10 un koeficienti uz attiecīgo komandu uzvaru 2,00;  2,25 ; 3,50, tad uziminot visu spēļu rezultātus iegūtu 2,00 x 2,25 x 3,5=15,75, kas būtu koeficients, ko jāreizina ar likmi EUR 10. Rezultātā iegūtu EUR 157,5.

  Starpību likmes (Spread betting)

  Starpību likmes paliek arvien populārāka likmju izdarīšanas forma. Kamēr fiksēto koeficientu un parimutuel likmju veicējiem rūp tikai uzvara, neizšķirts, vai zaudējums, starpību likmju izdarītājiem svarīgākais ir precizitāte. Bukmeikera uzdevums ir novērtēt abu komandu sagatavotību un izveidot punktu „starpību” par labu vājākajai komandai (atkarībā no spēles tie ir vārti, punkti utt.) un teorētiski ar šo starpību vājākajai komandai ir tādas pašas iespējas uzvarēt spēli. Kā piemērs starpību likmēm ir Āzijas handikaps. Virs/Zem arī ir starpību likme (precīzāk būtu intervālu likme), kad ir jāmin vai spēles laikā būs vairāk kā 13 stūra sitieni, vai mazāk.

  Uzvara/Neizšķirts/Uzvara („1×2”)

  Klaiskākais no totalizatora likmju veidiem. Bukmeikers piedāvā savus koeficientus visiem iespējamiem iznākumiem: uzvar mājas komanda (1), neizšķirts (X), uzvar viesi (2).

  Virs/Zem (Over/Under)

  Ar vien lielāku popularitāti iegūstošs likmes veids. Bieži pieejamas virz/zem likmes futbolā ir virs/zem 2,5 vārtiem. Ieviešot decimālu vienību, tiek izslēgta neizšķirta iespēja, atstājot tikai divas iespējas. Citi bukmeikeri atstāj trīs iespējas, piemēram, mazāk par 2 vārtiem 2 vārti, vai vairāk par 2 vārtiem.

  Trīškārša likme (Treble)

  Reizinātajlikme, kurā ir trīs izvēles. Visām trim ir jāuzvar, lai likme uzvarētu.

  Par autoru LinkedinInstagramTwitter
  Juris Bergmanis totalizators.com autors
  Juris Bergmanis

  Vietnes Totalizators.com līdzdibinātājs un satura redaktors. Viss par sporta likmēm, jaunumiem, līgām un daudz ko citu. Izstrādāju rakstus par labākajām sporta derību vietnēm kopš 2011. gada, par bonusa piedāvājumiem, vietņu uzticamību un detalizētām atsauksmēm ar reālu lietotāja pieredzi.