No 27.jūnija līdz 1.jūlijam Rīgā un trīs Serbijas pilsētās 16 labākās izlases spēkosies Eiropas čempionātā basketbolā sievietēm, kuru starpā ir arī Latvija. Kā komandu izredzes vērtē totalizatori?

Caur dažādām grūtībām, taču Latvija otro reizi vēsturē uzņēmusies organizēt arī labāko Eiropas sieviešu komandu turnīru, pie sevis Rīgā uzņemot A un B grupu spēles, kamēr Serbijai ir atlikušās divas, kā arī izslēgšanas spēles līdz pat pašam finālam.

Ņemot vērā, ka Latvija ir turnīra organizatore, mūsu dāmas finālturnīrā iekļuva automātiski, nepiedaloties kvalifikācijā. Kopumā izlase piedalījusies astoņos čempionātos, labāko rezultātu uzrādot 2007.gadā, kad ieņemta augstā ceturtā vieta, kas sekmēja nokļūšanu 2008.gada vasaras olimpiskajās spēlēs Pekinā.

Pirms diviem gadiem, 2017.gadā Čehijā, komandai izdevās izcīnīt sesto vietu, lai gan divos iepriekšējos čempionātos neizdevās pat nokļūt pat pirmajā desmitniekā. Iespējams, ļoti liela loma bija Mārtiņam Zībartam, kurš pārņēma izlases grožus, tomēr šogad visticamāk atkārtot vai uzlabot parādīto rezultātu būs ļoti sarežģīti.

Salīdzinot ar 2017.gadu, šogad izlases sastāvā nav būtisks komandas balsts Anetes Šteinbergas personā, karjeru izlasē noslēgusi Gunta Baško, kļūstot par izlases ģenerālmenedžeri, smagu traumu ārstē Kitija Laksa. Ņemot vērā minētos iztrūkumus, basketbola savienība izlēma izspēlēt naturalizācijas kārti.

Pirmā rindā bija amerikāniete Šeja Pedija, kura aizvadīja labu sezonu TTT Rīga komandā. Krusts šādam variantam tika pārvilkts jau Saeimas komisijā, kura neatbalstīja pilsonības piešķiršanu spēlētājai. Šobrīd basketboliste jau atrodas WNBA komandas sastāvā un izlasei nepalīdzēs.

Līdz ar to, būtisks spiediens un loma komandā būs Elīnai Dikaioulaku (ex.- Babkina), kura šosezon spēlēja Polijas klubā 1KS Sleza Wroclav. Protams, atbalstu viņai centīsies sniegt citas pieredzējušās izlases spēlētājas – Aija Brumermane (TTT Rīga), Ieva Pulvere (TTT Rīga) un Kristīne Vītola (TTT Rīga). Lai gan jāiztiek bez Laksas, izlases sastāvā tāpat ir trīs NCAA spēlētājas (Paula Strautmane, Digna Strautmane, Luīze Šepte), jāizceļ arī Vācijā spēlējošā Ilze Jākobsone.

Gatavošanās posmā izlase aizvadījusi astoņas spēles (Bosnija, Spānija, Turcija, Ungārija 2x, Čehija, Ķīna, Slovēnija), izcīnot piecas uzvaras un piedzīvojot trīs zaudējumus.

Bez šaubām, Latvijas izlases uzvarai čempionātā totalizatori dižas cerības nedod, koeficienti 31.00/34.00/35.00 (Betsafe, 11.lv, Optibet) – 101.0 (Pafbet), kas starp visām turnīra dalībniecēm ir septītie līdz desmitie augstākie. Tikmēr grupā, kurā jāspēlē ar Spāniju, Ukrainu un Lielbritāniju, totalizatori ar koeficientu 9.00-11.00 dod otrās augstākās izredzes uz uzvaru tajā. Grupas pirmās vietas īpašniece automātiski iekļūst ceturtdaļfinālā, savukārt otrās un vietas īpašnieces cīnās astotdaļfinālā.

Runājot, par galvenajām favorītēm, totalizatori pirmajā pozīcijā ar koeficientu 3.00 (Pafbet, Betsafe) – 3.05 (11.lv, Optibet) izvirza Latvijas pretinieci grupu turnīrā Spāniju, kura ir 2017.gada čempione un 2018.gada pasaules kausa bronzas medaļas ieguvēja. Tai seko Francija 3.95 (Optibet) – 5.00 (Pafbet) un Belģija 4.00 (Pafbet) – 6.00 (Betsafe).