Totalizatori lielākajā daļā gadījumu ir veiksmīgs bizness, tajā pašā laikā tam vajadzīgas ļoti plašas zināšanas, kas palīdzēs ilgtermiņā, citādi bankrots ir neizbēgams. Aplūkosim izplatītākos iemeslus neveiksmēm. 

Latvijā tas nav pārāk izteikti stingro noteikumu un mazā tirgus dēļ, taču globālā kontekstā interneta totalizatori nāk un iet. Šobrīd pasaulē ir aptuveni 600 aktīvi totalizatori, taču kopš pirmā online totalizatora parādīšanās 1996.gadā bankrotu piedzīvojušas aptuveni 1000 likmju veikšanas vietnes.

Krāpniecība

Tur liela nauda, tur arī krāpnieki. Totalizatoru vada cilvēki, kuri plāno izkrāpt naudu no naiviem cilvēkiem, taču ilgtermiņa “veiksme” tiem parasti nespīd.

Parasti krāpnieki ir viegli identificējami un šādas vietnes parasti definē ilgstošas izmaksas spēlētājiem. Tas tāpēc, ka tie strādā pēc piramīdas shēmai līdzīgas sistēmas – izmaksām tiek izmantoti līdzekļi no jauno klientu veiktajām likmēm un tā uz apli.

Protams, šāds biznesa modelis nav nedz legāls, nedz ilgstpējīgs. Ar laiku tā darboņi tiek pieķerti, vai tas nomirst dabiskā ceļā, nespējot turpināt iesākto shēmu.

Biznesa uzsākšana ar nepietiekamu līdzekļu lielumu

Kā jebkurā citā azartspēlē, arī totalizatoros operatoram ir jābūt finansiāli gatavam izmaksāt uzvaras. Augsts likviditātes līmenis jeb spēja jebkurā laikā dzēst savas īstermiņa saistības ir viens no veiksmīgi strādājoša totalizatora priekšnoteikumiem.

Bizness ir risku pilns, tāpēc tie jāidentificē un atbilstoši jādarbojas, lai nepiedzīvotu neveiksmi. Nepārdomāti zemas investīcijas bieži vien rezultējās bankrotā, it īpaši azartspēlēs.

Pieņemsim, ka operators prognozējis, ka nedēļas laikā spēlētāji veiks likmes 20 tūkstošu apmērā un tam ir gatavs. Pēkšņi 200 tūkstoši radīs bankrota situāciju, jo visticamāk tas nespēs izmaksāt uzvaras.

Izmaiņas regulējumā un noteikumos

Kā piemēru šeit var minēt Latvijas situāciju. Kopš 2014.gada totalizatoram, lai darbotos Latvijā,  jāiegūst regulatora (IAUI) licenze. Protams, lielāka ārzemēs bāzēto totalizatoru to nedarīja. Šajā gadījumā tas gan nelika tiem bankrotēt, bet vienkārši zaudēt tirgus daļu, kas visticamāk tos neietekmēja.

Bet teoretiski šādas izmaiņas kādam vietējajam kantorim varēja likt beigt savu biznesu, ja tas nespēja iegūt pieprasīto licensi.

Cits piemērs ir Gibraltārs, kurā 2011.gadā dubultoja fiksēto nodokļa likmi.

Totalizatora īpašnieki tiek apsūdzēti noziegumos

Kā zināms, līdz pat 2018.gadam totalizatori ASV nebija legāli, līdz ar to arī operatoru darbošanās ar tās pilsoņiem netika atļauta.

2006.gadā BetOnSports.com īpašniekam tika piespriests 33 mēnešu cietumsods dažādām sazvērestībām un krāpnieciskām darbībām. Izrādījās, ka 98% no veiktajām likmēm (4 milardi dolāru) nāca tieši no klientiem ASV.

Šādi notikumi rezultējās ātrā bankrotā un operators no tā atkopties nespēja.

Kā jau minējām, ņemot vērā stingros noteikumus, Latvijas totalizatori ir stabili un pietiekoši tālu no minētajām situācijām.