Mairis Briedis pret Oleksandru Usiku bijis ne tikai liels sporta un boksa notikums. Līdz šim Latvijas totalizatoru industrijas vēsture nepieredzēta bijusi arī ažiotāža ap sporta likmēm uz šo notikumu. Atskatīsimies un analizēsim notikumus totalizatoros kā šeit Latvijā tā pasaulē.

Sāksim ar to, ka pirms cīņas Usiks ir favorīts. Izteikts favorīts. Vairākas nedēļas pirms cīņas pieejamie koeficienti par to neapšaubāmi liecina. Tirgus ir stabils, nav nekādas jaunas informācijas par labu vienam vai otram cīkstonim. Pat pēc mača norises vietas atklāšanas Rīgā, kas “mājas laukuma priekšrocības” deva Briedim, koeficientu svārstības nenotiek. Koeficients uz Usiku svārstās 1.15-1.20 robežās, kamēr Brieža uzvara tiek vērtēta ar 5.00-6.00.

Būtiski piebilst, ka situācija ar koeficientiem ir līdzīga kā Latvijas tā globālajos kantoros.

Tinam uz priekšu vienu dienu līdz cīņai. 26.janvāra 18:00 vakarā koeficientu aina dažādos totalizatoros:

11.lv

Betsafe

Olybet

Optibet

Unibet

Kas vainas šajā bildē? Kāpēc tādas atšķirības un kāpēc tik strauji nokritās koeficients uz Briedi? Vai kāds no bukmeikeriem zināja kaut ko vairāk?

Šī aina brīnišķīgi ilustrē dažādās realitātes, kurās atrodas katrs no iesaistītajiem kantoriem. 11.lv, Optibet un Olybet Latvijas klientu īpatsvars ir liels. Ir skaidrs, ka Latvijas fani ticēja Mairim un labprāt savu ticību apliecināja ar likmēm. Likmes bija gan lielas, gan mazas, bet skaitliski ļoti daudz, jo koeficients ir 5.00-6.00 kombinācijā ar patriotiskajām emocijām lika iedegties acīm pat tādiem sporta līdzjutējiem, kas iepriekš pat nebija apsvēruši likmju veikšanu.

Bieži vien bremzējošs faktors lielam apgrozījumam uz kādu konkrētu notikumu ir bukmeikeru noteiktie likmju limiti. Par cik šāda kalibra dueļa kontekstā nav šaubu par sportisko godīgumu, nebija jaunas informācijas, kas mainītu bukmeikeru viedokli, tad vismaz līdz 26.janvārim kantori bija gatavi pieņemt tūkstošos mērāmas likmes uz stabiliem tirgus koeficientiem. Galu galā, ja ir pārliecība, ka koeficienti ir pareizi, ilgtermiņā šādai apgrozījuma maksimizēšanas stratēģija bukmeikeriem nodrošina maksimālu peļņu.

Tuvojoties cīņai Latvijas bukmeikeri konstatē milzīgu pieprasījumu pēc likmēm uz Maira uzvaru. Koeficients ir liels, risks pieaug strauji. Spriežot pēc visa, negaidīti strauji.

Tā kā viens no veidiem kā uzlūkot totalizatoru koeficientu veidošanos ir ne tikai matemātiska varbūtības aprēķināšana, bet arī biržām līdzīga pieprasījuma analīze, Latvijas bukmeikeri reaģē. Brieža koeficients tiek samazināts, bet Usika palielināts, kas ir  tikai un vienīgi tīra reakcijas uz “piedāvājumu/pieprasījumu”. Limiti paliek nemainīgi, vai pat tiek pacelti (kāpēc sk.nākamajā rindkopā).

Paskatāmies, kas notiek kantoros, kuru klienti ir no daudzām pasaules valstīm (Betsafe, Unibet). Nekas! Koeficienti ir globālā tirgus līmenī. Stabili un bez izmaiņām. Līdz ar to Latvijas kantoru realitāte šajā mirklī krasi atšķiras no pasaules. Līdz pat stadijai, kur atšķirība ir tik liela, ka veidojas 7 un vairāk procentu arbitrāžas iespējas, kas šādu notikumu kontekstā ir milzīgs retums.

Līdzīgi koeficienti Latvijas kantoros saglabājās līdz pat cīņai. Tas nozīmē, ka Latvijas tirgus līdzsvara punkts ticis sasniegts – aukstasinīgais likmju veicējs saprot, ka vērtība Latvijas kantoros ir likmei uz Usiku, kamēr patriotam pietiekami garšīgs šķiet 3.60-4.00.

Viss pārējais jau ir vēsture.